Toskania: TOP 10 nieoczywistych miejsc w Toskanii

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Toskania, to włoski region w północnej części kraju. Wokół Toskanii położone są Apeniny Północne, a jej plaże oblewają wody Morza Liguryjskiego i Turryńskiego. Ta historyczna kraina od lat budzi zachwyt w turystach ze względu na klimatyczne, górzyste krajobrazy i słoneczny klimat, który wprawia każdego w świetny nastrój. Ze względu na te cechy Toskania cieszy się ogromną popularnością, co sprawia, że jest często odwiedzana. Jednak znajduje się w niej wiele miejsc, które mają kameralną atmosferę, pozwalającą cieszyć się klimatem tej włoskiej krainy, chłoną jednocześnie to, co we Włoszech najlepsze: smaczne jedzenie, doskonałe wino i ludzie, którzy inspirują wyczuciem stylu, smaku i dobrego gustu. Oto lista 10 miejsc w Toskanii, które pozwolą Ci poczuć, jak bije serce tego regionu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Lucignano – oddech historii wyczuwalny na plecach. 

Historia Lucignano sięga czasów Imperium Rzymskiego. Jest zatem nie tylko historycznym miejscem dla Włochów, ale także wszystkich, którzy są zafascynowani kulturą europejską i jej początkami na ziemiach zachodniej Europy. W połowie XVI wieku Lucignano zostało przejęte przez Florencję, która znacznie rozbudowała miasto i jego fortyfikacje. Kolejne rody władające miastem pomogły wzbogacić je w majestatyczne, eleganckie budowle. Wśród nich znajduje się między innymi Collegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zasługująca na uwagę ze względu na swój sakralny charakter, jak i monumentalne budownictwo. Będąc w tej części Włoch warto także odwiedzić muzeum obrazów z XVI wieku, czyli la Collegiata San Michele. Do Lucignano warto wybrać się pod koniec maja, ponieważ odbywa się tam wtedy parada o nazwie Maggiolata Lucignanese. Wówczas ulicami przemieszczają się wozy z barwnymi postaciami.

Evening sunset photo of small historic town Lucignano in Tuscany from above along with old Medici fort tower, Italy
Evening sunset photo of small historic town Lucignano in Tuscany from above along with old Medici fort tower, Italy, licencja: shutterstock/By Filip Fuxa

2. Via cave – poczucie małości w wielkim świecie, rządzonym przez naturę. 

To wąskie przejścia wykute w skałach, które pochodzą z czasów Etrusków. Między jedną a drugą ścianą występuje odległość maksymalnie 3 metrów, a z góry skały są opasane przez dziką, bujną roślinność. Powszechnie uważa się, że wąskie korytarze były miejscami kultu religijnego pierwotnych mieszkańców tego terenu, połączonymi z cmentarzyskami. Są jednak głosy mówiące o tym, że korytarze służyły jedynie do pędzenia bydła. Tak czy inaczej – robią wrażenie. 

Etruscan Le Vie Cave (Via Cava), the path connecting ancient necropolis and several settlements in the area between Sovana, Sorano and Pitigliano. Citta del Tufo archaeological park. Tuscany, Italy.
Etruscan Le Vie Cave (Via Cava), the path connecting ancient necropolis and several settlements in the area between Sovana, Sorano and Pitigliano. Citta del Tufo archaeological park. Tuscany, Italy., licencja: shutterstock/By MNStudio

3. Suvereto – kraina winem płynąca. 

Jeśli interesuje Cię Toskania, warto zawitać do Suvereto i odwiedzić tamtejsze winnice, dając się jednocześnie skusić na skosztowanie tamtejszych win, dojrzewających w promieniach toskańskiego słońca. Do ciekawych winnic w tym rejonie należy Petra i Tua Rita. Są nie tylko ciekawe pod względem zasobów wina, ale mają także ciekawą architekturę i estetycznie wyeksponowane krzewy winne. Po zwiedzaniu winnicy warto zafundować sobie spacer po Palazzo Comunale, gdzie możemy podziwiać włoską architekturę, spacerując ulicami miasta. 

Town Hall of Suvereto Tuscany Italy
Town Hall of Suvereto Tuscany Italy, licencja: shutterstock/By Paolo Borella

4. Montecarlo – moc atrakcji w jednym miejscu. 

Skalne miasto usytuowane w mieście Lucca wprawia w podziw tych, którzy są w stanie docenić moc rozwiązań architektoniczny naszych przodków. Poza tym w mieście możemy skorzystać z atrakcji, jakie oferuje tamtejsze zoo Pistoia, co będzie doskonałą rozrywką dla najmłodszych turystów, lubiących obserwować takie zwierzęta jak hipopotamy czy żyrafy. W Lucce znajdziemy także warte odwiedzenia miejsca kultu, takie jak Bazylika San Frediano czy Katedra San Martino

5. Fosdinovo – najlepszy widok, jaki oferuje Toskania

To urocze miasto pochodzi z okresu średniowiecza i jest ukryte między górami, lasami i gajami oliwnymi. To sprawia, że będąc w nim odnosi się wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie do lat kiedy miasto zostało wzniesione. Z zachodnich murów miasta rozciąga się widok na wody rzeki Magra i Morza Liguryjskiego. W miasteczku znajduje się zamek, który pozwala z zadumą obserwować otoczenie miasta i podziwiać piękno natury, która go otacza. W zamku znajduje się także wiele ciekawych zakamarków, do których warto zajrzeć, aby znaleźć się bliżej historii. 

Malaspina Castle in Tuscany
Malaspina Castle in Tuscany, licencja: shutterstock/By Alessandro Colle

6. Montescudaio – idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. 

To kolejne klimatyczne, włoskie miasteczko, wzniesione na wzgórzu i otoczone zielenią. Przemierzając jego ulice można odnieść wrażenie, że jest się częścią miasta, wtapia się w jego rytm i staje się jednym z Włochów pijących poranną kawę w kafejce na przeciwko mieszkania. W miasteczku łatwo także o znalezienie noclegu. Zwłaszcza na campingu, z atrakcjami takimi jak baseny czy zjeżdżalnie. Dobry wybór jeśli Toskania interesuje nas na wyjazd z dziećmi.

Montescudaio, Tuscany, Italy, panoramic view at the first dawn lights
Montescudaio, Tuscany, Italy, panoramic view at the first dawn lights, licencja: shutterstock/By robertonencini

7. Collodi – historia chłopca z drewna, który stał się człowiekiem

Historia Pinokia znana jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy po latach z rozrzewnieniem wspominają przygody chłopca o nosie, który zdradzał jego tajemnice. W Collodi możemy odwiedzić Park Pinokia. Znajdują się tutaj atrakcje nawiązujące do historii bajkowej postaci. Ciekawym obiektem jest niewątpliwie Willa Pinokia. Budynek swoim kształtem i dopracowaniem sprawia wrażenie wręcz majestatyczne, mimo że związany jest z postacią ubogiego chłopca. Otoczona jest ogrodem, który jest doskonale zagospodarowany, pełen zieleni i spokoju. 

8. Villa Medicea La Ferdinanda – kunszt architektury. 

Budowla została wzniesiona w okolicy Carmignano, które uważane jest za mekkę historyczną, archeologiczną i artystyczną tamtejszego regionu Toskanii. Znajduje się tam także Muzeum Archeologiczne dla pasjonatów historii i sztuki. Na pewno spodoba się tym, którzy lubią piękno przedmiotów pochodzących z dawnych epok. W tym miejscu odnajdą się także ci wszyscy, którzy lubią obcować ze sztuką. Willa sama w sobie jest dziełem sztuki przez oryginalny charakter budynku i jego wnętrz. 

Villa Medicea Firenze Ferdinanda Artimino Italy
Villa Medicea Firenze Ferdinanda Artimino Italy, licencja: shutterstock/By RiccardoBoccardi

9. Siena – tajemnicze miasto

Uliczki miasteczka są wąskie i sprawiają, że czujemy się w nim tajemniczo oraz kameralnie. Aby móc w pełni poczuć atmosferę miasta warto spędzić w nim cały dzień. Skosztować lokalnej, włoskiej kuchni i napić się dobrego wina. Wieczory w mieście są czasem kiedy młodzi mieszkańcy przesiadują na placu la Campa, ciesząc się wspólnym czasem i śmiejąc się, co Włosi często mają w zwyczaju – to bardzo towarzyski naród ludzi, którzy po prostu lubią innych ludzi. Koniecznie warto też spróbować tam prawdziwego włoskiego śniadania, czyli całkowicie na słodko! Choć może wydawać się to dziwne, to we Włoszech popularnym śniadaniem są ciasta i rogaliki. Siena to miasto mniej zatłoczone niż inne, dlatego warto tu się udać jeśli szukamy miejsc bez turystów, jakie oferuje piękna Toskania.

Widok na katedrę w Sienie (Duomo di Siena) i Piazza del Duomo w Sienie, Włochy. Siena jest stolicą prowincji Siena. Zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Widok na katedrę w Sienie (Duomo di Siena) i Piazza del Duomo w Sienie, Włochy. Siena jest stolicą prowincji Siena. Zabytkowe centrum Sieny zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

10. Trequanda – kameralna Toskania

To miasteczko obfituje przede wszystkim w ogrom zieleni w postaci ogrodów oraz winnic. Kwitnie tutaj także agroturystyka. Dzięki temu możemy za niewielką cenę skorzystać z możliwości bliższego poznania zarówno mieszkańców tego miasteczka, ich zwyczajów, jak i codziennych obowiązków. Kameralny i intymny charakter miasteczka sprawia, że jest to świetne miejsce do zadumy i wypoczynku, dającego energię na dalsze zwiedzanie. Dlatego też warto umieścić je w swoim planie podróży mniej więcej pośrodku. W ten sposób wypoczniemy po dotychczasowych wojażach i nabierzemy energii na kolejne, aby móc w pełni czerpać z nich radość i satysfakcję. 

Country landscape along the road from Montepulciano to Asciano, Siena, Tuscany, Italy, at summer.
Country landscape along the road from Montepulciano to Asciano, Siena, Tuscany, Italy, at summer., licencja: shutterstock/By Claudio Giovanni Colombo

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Noclegi we Florencji – najlepsze miejsca

Volterra – starożytny skarb

Następny

Dodaj komentarz