Zwiedzanie winnic w Toskanii – praktyczne wskazówki

, Tagi , , , , , ,

Toskania jest to jeden z najstarszych winiarskich regionów na świecie. Oprócz wyjątkowo malowniczych widoków i wspaniałej architektury może się poszczycić słynnymi na całym świecie winnicami. Etruskowie, którzy się osiedlili na tym terenie, rozwinęli rolnictwo oraz uprawę winorośli. Następnie przybyli do tego regionu osadnicy greccy, którzy przywieźli sadzonki z Grecji. Natomiast potem to wszystko dostosowali do swoich potrzeb Rzymianie, którzy zbudowali sieć dróg. Umożliwiała ona wymianę handlową nawet z bardzo odległymi państwami. Wówczas wino toskańskie mogło ruszyć w świat. Dziś Toskania jest jednym z największych producentów wina na całym Półwyspie Apenińskim oraz jednym z najbardziej cenionych obszarów upraw winorośli na świecie. Które winnice w Toskanii warto zwiedzić i dlaczego?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Szlak wina

Droga SR 222 znana także jako Chiantigiana jest jedną z najbardziej charakterystycznych dla tego regionu dróg, a do tego jest niezwykle malownicza. Droga wiedzie z Florencji do Sieny, prowadząc przez samo serce regionu, który jest znany z produkcji wina Chianti Classico. Chiantigiana wije się przez toskańskie wzgórza oraz tysiące hektarów winnic, w których produkowane są znakomite Chianti Classico DOCG – o najwyższym wyznaczniku jakości wina Chianti.

Warto wiedzieć, że region Chianti był jednym z najważniejszych miejsc produkcji wina w całych Włoszech przez ponad trzysta lat. Co więcej, 24 września 1716 książę Toskanii Kosma III Medyceusz wydał dekret, w którym jasno określił miejsca produkcji 4 win (współczesne apelacje): Valdarno di Sopra, Pomino, Carmignano oraz Chianti.

Kiedy warto zwiedzić winnice w Toskanii?

Najlepszym momentem na zwiedzanie winnic w Toskanii jest oczywiście wrzesień lub koniec sierpnia. Jest to czas zbioru winorośli, więc możemy wtedy zobaczyć piękne winorośle uginające się pod ciężarem winogron, na przykład: Sangiovese, czyli odmiany, która jest niezwykle ważna dla powstania wina Chianti Classico.

Co więcej, to właśnie we wrześniu w większości miast Chianti świętuje się przy okazji winobrania. Odbywają się wówczas festiwale takie jak na przykład: Vino al Vino, które odbywa się zazwyczaj w każdym trzecim tygodniu września, w uroczym miasteczku Panzano Chianti. Podczas festiwalu możemy także degustować lokalne wina.

Zazwyczaj zwiedzanie winnicy połączone jest z degustacją wina oraz innych produktów, które na przykład winnica produkuje, takie jak oliwa z oliwek czy sezonowe dżemy.

Najpiękniejsze winnice w Toskanii

Geograficznie region Toskanii dzieli się na 2 podregiony. Na strefę nadmorską znajdującą się nad Morzem Tyreńskim oraz na region Toskania Środkowa, która obejmuje prowincje takie jak Florencja oraz Siena. Z kolei duże regiony dzielą się na mniejsze apelacje, z których każda z nich ma specyficzne szczepy i własne przepisy. Producenci wina, którzy nie chcą stosować się do norm, butelkują swoje wina jako IGT.

Wybrzeże Toskanii jest to najszybciej rozwijający się podregion winiarski w całych Włoszech. W jego skład wchodzą takie prowincje jak na przykład: Piza, Lukka, Bolgheri oraz Maremma. Natomiast podregion Środkowa Toskania może poszczycić się takimi regionami i apelacjami jak: Chianti, Chianti Classico, Carmignano, Brunello di Montalcino, Vernacia di San Gimignano oraz Vino Nibile di Montalcino.

Jedną ze wspólnych cech win wytwarzanych w tych dwóch podregionach jest szczep winorośli Sangiovese, który jest obecny w większości czerwonych win. Toskania obfituje w winnice, których producentami są rodziny znane i cenione w świecie wina.

Winnice w Toskanii – Vignamaggio

Vignamaggio jest to miejsce, które warto odwiedzić na winnym szlaku Toskanii, jeśli chcesz zobaczyć produkcję wina oraz je degustować. Winiarnia leży około 47 kilometrów od Sieny. Miejsce to, czyli winnicę, piwniczki oraz ogród możesz zwiedzać z przewodnikiem. Opowie Ci on o tym miejscu, ale i możesz udać się na samą degustację wina lub oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Vignamaggio oferuje także smaczne posiłki dla swoich gości.

Casanuova di Ama, Gaiole in Chianti

Casanuova di Ama leży około 30 kilometrów od Sieny, między wzgórzami Ama. Praktycznie w samym sercu regionu winiarskiego Chianti Classico.  Całe gospodarstwo liczy 12 hektarów powierzchni, z czego 5 hektarów przeznaczonych jest na winnicę, natomiast resztę tworzy gaj oliwny oraz las. W miejscu tym oprócz wysokiej jakości win produkowane są także oliwy z oliwek z miejscowego gaju oraz Grappy. Gospodarstwo wraz z winiarnią można zwiedzać, jednak przed planowanym przyjazdem trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Winnice w Toskanii – Casa Sola

Casa Sola jest to kolejne miejsce na liście najciekawszych toskańskich winiarni. Położone jest ono około 30 kilometrów od Florencji, nieopodal miasta Barberino Val d’Elsa. Miejsce to oferuje wycieczki z przewodnikiem po winiarni i winnicy oraz degustację produkowanych w winiarni win. Wycieczka po winnicy wraz z degustacją wina trwa około 2 godziny. Podczas nich poznasz ciekawostki historyczne o posiadłości, winnicy oraz o produkcji wina.

Poggio Amorelli, Castellina Chianti

Poggio Amorelli, Castellina Chianti jest to mała winiarnia rodzinna, która produkuje od 1988 roku wino Chianti Classico. Posiadają oni prostą ofertę degustacyjną, jednak na bardzo wysokim poziomie. Wytwarzane w ich winiarni wina zaspokoją oczekiwania nawet największych degustatorów i miłośników tego trunku.

Winnice w Toskanii – Castello del Trebio

Castello del Trebio jest to zamek, w którym produkowane są najlepszej jakości wina. Zamek położony jest około 20 kilometrów od Florencji. Oprócz degustacji wina poznasz historię jego wytwarzania oraz zamku. Możesz zwiedzać dawny loch, w którym obecnie przechowywana jest oliwa z oliwek, podwórze oraz piwnice z winami. Warto także podczas odwiedzin Castello del Trebio pospacerować po gajach oliwnych w pobliżu i poznać klasyfikację różnych odmian oraz wskazówek dotyczących prawidłowego przechowywania oliwy. Na terenie zamku znajduje się sklepik, w którym możesz zaopatrzyć się oczywiście w wino, oliwę z oliwek, ale i także w dżemy oraz ciasteczka z migdałami.

Villa Trasqua

Villa Trasqua to kolejne miejsce na szlaku winnym w Toskanii. W miejscu tym wytwarza się wysokiej jakości wino, napoje spirytusowe oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Warto zwiedzić także wszystkie obszary piwnicy w tym: dużą piwnicę z beczkami, piwnicę fermentacyjną, salę magazynową oraz finalnie salę degustacyjną. W sali degustacyjnej możesz skosztować oliwę z oliwek pierwszego tłoczenia, napoje spirytusowe oraz oczywiście szeroki wybór win. Personel z przyjemnością opowiada o rodzajach i szczepach danego wina. Villa Trasqua oddalona jest od Sieny o około 17 kilometrów. W miejscu tym można także organizować różnego rodzaju ceremonie i wydarzenia rodzinne. Wizytę i zwiedzanie Villi należy wcześniej zarezerwować i potwierdzić telefonicznie.

Winnice w Toskanii – Albola

Albola jest to kolejne miejsce, które zasługuje na uwagę podczas odkrywania winnego, toskańskiego szlaku. Miejsce to zachwyca krajobrazem winnic, piękną, klimatyczną willą oraz przede wszystkim historycznymi piwnicami przeznaczonymi do produkcji wina. Winnice, które otaczają winiarnię, tworzą wyjątkowy charakter tego miejsca i stanowią jego piękno. Winiarnia posiada w swojej ofercie wycieczki z przewodnikiem po swoich zabytkowych piwnicach, degustację wina oraz oliwy z oliwek. W miejscu tym możesz także kupić różnego rodzaju wina produkowane w tej winiarni. Możesz też wynająć pokój w eleganckim wiejskim domu. Winnica leży około 56 kilometrów od Sieny.

Jeśli odwiedziłeś toskańskie winnice chociaż raz, na pewno zechcesz tam wrócić. Oprócz niesamowitej jakości win warto tam pojechać, aby zobaczyć cyprysowo- winny i niezwykle barwny pejzaż. Warto tam pojechać także dla obfitości zabytków, architektury, falujących wzgórz oraz wszechobecnego piękna natury. Toskania to także niezwykle gościnni ludzie, którzy ugoszczą i nakarmią każdego podróżnika.  Wina toskańskie degustowane wśród pagórków i wzgórz Toskanii smakują jeszcze bardziej intensywnie i soczyście.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Najlepsze hotele all inclusive w Toskanii

Kurort Castiglioncello w Toskanii – hotele, wakacje

Następny

Dodaj komentarz