Cortona to małe toskańskie miasteczko usytuowane na wzgórzu, które rozsławił amerykański film „Pod słońcem Toskanii”. Spacer po średniowiecznych uliczkach, wizyta w muzeach, podziwianie widoków na Toskanię oraz degustacja wina to tylko niektóre z najciekawszych atrakcji, jakie oferuje to miasteczko. Jeśli planujesz wizytę lub pobyt w tej toskańskiej miejscowości zapoznaj się z naszą propozycją TOP 14 najciekawszych atrakcji – Cortona Toskania.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Cortona Toskania – kilka słów wstępu
Cortona znajduje się w południowo-wschodniej części przepięknego włoskiego regionu – Toskania. Prawdopodobnie ze względu na położenie (dojazd do Cortony ze Sieny bądź Florencji zajmuje trochę więcej czasu niż do wielu innych toskańskich miast) Cortonę odwiedza mało turystów. Nie należy się jednak spodziewać miasta bez atrakcji turystycznych. Sporo osób przyjeżdża tu, aby zobaczyć słynną willę – Villa Bramasole rozsławioną przez film „Pod słońcem Toskanii”.
Podobnie jak Montepulciano, Cortona pochodzi z IV wieku p.n.e., z czasów, gdy ziemie te były zamieszkane przez Etrusków. Cywilizacja Etrusków zamieszkiwała region Toskanii pomiędzy IX a I w. p.n.e.. Wówczas Cortona była ważnym etruskim miastem, o którym można dowiedzieć się więcej w Museo dell’Accademia Etrusca.
Miejscowość Cortona znajduje się na wzgórzu, dlatego też podczas wizyty musisz mieć na uwadze spacer pod górkę. Wąskie uliczki w połączeniu z pięknymi placami oraz punktami widokowymi sprawiają, że Cortona jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w Toskanii.
Co ciekawe, z Cortony można także łatwo i szybko dotrzeć do najpiękniejszych i najciekawszych miast Umbrii oraz Toskanii.
Polecany artykuł: Wyspa Elba – TOP 7 atrakcji
Cortona – TOP 14 atrakcji, które warto zobaczyć w miejscowości i okolicy
Poniżej znajduje się lista TOP 14 atrakcji w Cortona. Większość z nich znajduje się w centrum miasteczka, natomiast do kilku należy dojechać autem lub rowerem.
Katedra Santa Maria Assunta
W niewielkiej odległości od Piazza Signorelli znajduje się renesansowa katedra Santa Maria Assunta, którą zbudowano na miejscu dawnego, romańskiego kościoła. Obecna świątynia jest dziełem Giuliano da Sangallo (1445-1516), natomiast piękne portale są autorstwa Cristofanello. Co ciekawe prace Cristofanello można również zobaczyć na fasadzie Palazzo przy Via Guelfa 4.
Wnętrze podzielono na trzy nawy. Wewnątrz znajdują się także smukłe kolumny, których kapitele odzwierciedlają styl Brunelleschiego – architekta wielkiej kopuły Duomo we Florencji. Misternie rzeźbione ołtarze wykonano w połowie XVI wieku i są one dziełem Francesco Mazzuoli. Natomiast chór ozdobiony jest obrazami uczniów Luki Signorellego. Do katedry przylega Pałac Biskupi (Palazzo Vescovile), którego obecna forma pochodzi z końca XIX wieku.
Convento delle Celle
Convento delle Celle to bez wątpienia najpopularniejsze z miejsc do odwiedzenia w Cortonie. Co ciekawe, Święty Franciszek z Asyżu zbudował tu pierwszy kompleks cel mnisich w latach 1211-1221, na zboczach Monte Sant’Egidio. Była to pierwsza z pustelni tego Świętego, zbudowana cztery lata przed sanktuarium La Verna na górze Penna (około 60 kilometrów na północ od Cortony). Święty Franciszek wybrał to odosobnione miejsce w lesie, ponieważ sprzyjało ono modlitwie i kontemplacji. Obecnie w Convento delle Celle można zobaczyć mały kościół z 1573 roku i kilka cel, w tym jedną św. Franciszka. Wygląd cel niewiele się zmienił w stosunku do tego, jak wyglądały, gdy mieszkał tu sam Święty Franciszek. Z tego miejsca roztacza się także wspaniały widok na Cortonę. Do Convento delle Celle można dojechać samochodem lub dojść pieszo z centrum Cortony, w około 1 godzinę.
Piazza della Repubblica
Piazza della Repubblica to główny plac w Cortonie. Przy placu znajdują się restauracje, sklepy z winami oraz Palazzo Communale, który zbudowano przed 1241 rokiem. Plac ten pełnił niegdyś funkcję Forum Romanum. Obecnie na placu Piazza della Repubblica odbywają się liczne targi, festiwale i inne wydarzenia kulturalne. Warto zgubić się w bocznych uliczkach odchodzących od placu.
Kościół San Francesco
Kościół San Francesco zbudowano w 1245 roku, dzięki czemu jest on jednym z najstarszych kościołów franciszkańskich. Zewnętrzna część tego gotyckiego kościoła jest dość uboga w dekoracje, natomiast wnętrze przebudowano w okresie baroku. Najcenniejszą atrakcją tej świątyni jest „Relikwiarz Prawdziwego Krzyża” – bizantyjska tablica z kości słoniowej w XVI-wiecznej ramie. Przywiózł ją z Konstantynopola brat Elia da Cortona. Co więcej, Brat Elia zastąpił św. Franciszka na stanowisku zwierzchnika zakonu i ufundował budowę tego kościoła. Wewnątrz świątyni znajduje się jego grób. Podczas zwiedzania wnętrza kościoła warto zwrócić uwagę na obraz „Zwiastowanie” Pietro da Cortona, który uważany za jeden z najpiękniejszych obrazów pochodzących z XVII wieku.
Museo dell’Accadémia Etrusca e della Città di Cortona (Muzeum Archeologiczne)
W Palazzo Pretorio mieści się muzeum Accadémia Etrusca, prezentujące antyki rzymskie, egipskie, a także artefakty etruskie. Jego najcenniejszym znaleziskiem jest etruska lampa wykonana z brązu z V wieku p.n.e.. Inne bezcenne etruskie artefakty obejmują m.in.: posąg skrzydlatej bogini z VII-VI wieku p.n.e. oraz posąg Jowisza ciskającego piorunem, pochodzący także z VII – VI wieku p.n.e.
Egipska część muzeum prezentuje łódź pogrzebową z malowanego drewna z czasów XII dynastii (około 2000 r. p.n.e.), a także kilka sarkofagów. Znajdują się tu także monety, ceramika, medale oraz obrazy włoskich malarzy z XIII – XVII wieku.
Via Nazionale
Via Nazionale jest główną arterią Cortony. Wzdłuż tego deptaka znajdują się małe restauracje, sklepy i miejsca do degustacji wina. Via Nazionale łączy dwa najpopularniejsze place w mieście: Piazza Garibaldi oraz Piazza della Repubblica.
Museo Diocesano (Muzeum Diecezjalne)
Zdekonsekrowany kościół jezuicki – Chiesa del Gesù to niezwykła budowla składająca się z dwóch kościołów. Zbudowano go w latach 1498-1505 i z czasem przebudowano go w XVI wieku. W tzw. górnym kościele znajduje się obecnie Muzeum Diecezjalne. W muzeum można podziwiać dzieła autorstwa Fra Angélico (1395- 1455) takie jak na przykład: „Zwiastowanie”, „Tryptyk z Dziewicą i Dzieciątkiem” oraz „Sceny z życia św. Dominika.
Warto także zwrócić uwagę na „Ukrzyżowanie” i „Madonnę” Pietro Lorenzettiego, ołtarze autorstwa Luki Signorellego i Sassetty, rzymski sarkofag z II wieku n.e. oraz XV-wieczny relikwiarz Vagnucci z pozłacanego brązu i srebra. Z kolei, w dolnym kościele znajduje się bogata dekoracja freskowa namalowana prawdopodobnie przez Giorgio Vasariego w XVI wieku oraz „Zejście z Krzyża” z około 1500 roku.
Madonna del Calcinaio
Warto wybrać się także do renesansowego kościoła Santa Maria delle Grazie al Calcinaio, zwanego także Madonna del Calcinaio. Jest to piękna kopułowa budowla na planie krzyża, autorstwa Francesco di Giorgio Martini ze Sieny. Kościół ten zbudowano, aby umieścić w nim cudowny obraz Matki Boskiej. Pierwotnie znajdował się on na ścianie kamieniołomu wapienia (calcinaio), należącego do lokalnej gildii garbarzy. Santa Maria delle Grazie al Calcinaio zbudowano w latach 1485-1513 i jest to jeden z najważniejszych renesansowych kościołów w Toskanii. Co ciekawe, podobne kościoły, które zbudowano na planie krzyża greckiego, z centralną kopułą, można znaleźć w Prato, Montepulciano oraz Todi (w Umbrii).
Kościół San Doménico
Kościół San Doménico znajduje się poza murami miasta. Pierwotnie był on częścią Klasztoru Dominikanów. Ten jednonawowy gotycki kościół zbudowano na początku XV wieku, w prostym stylu architektonicznym preferowanym przez Dominikanów. W prostej fasadzie można dostrzec ślady filarów, które kiedyś były częścią kruchty. W ołtarzu znajduje się „Tryptyk” autorstwa Lorenza Gheriniego z XIV/XV wieku. Z kolei, w kaplicy po prawej stronie znajduje się XV-wieczna „Madonna z Aniołami i Świętymi” autorstwa Luca Signorelli, natomiast na ścianie prezbiterium „Wniebowzięcie” autorstwa Bartolomeo della Gatta, również z XV wieku.
Santuario di Santa Margherita
Położone na wzgórzu Sanktuarium Santa Margherita poświęcone jest św. Małgorzacie z Cortony, która żyła pod koniec 1200 roku. Kościół, w stylu neobizantyjskim, zbudowano w latach 1856-1897, jednak grób Świętej pochodzi z 1362 roku. Relikwie św. Małgorzaty znajdują się w kapliczce z 1646 roku, za ołtarzem głównym. Z kolei, kaplica w lewej nawie poświęcona jest poległym żołnierzom Cortony. Fasada jest zupełnie inna niż w pozostałych kościołach Cortony, ponieważ posiada on misterne zdobienia i piękne rozetowe okno. Z placu przed kościołem roztacza się wspaniały widok na Val di Chiana. Jeśli planujesz spacer do Villi Bramasole – miejsca, w którym rozgrywa się akcja filmu „Pod słońcem Toskanii”, znajduje się ono tuż za wzgórzem, na którym znajduje się Sanktuarium Santa Margherita.
Twierdza Girifalco
Pierwotnie w miejscu tym znajdowały się etruskie mury, które chroniły wzgórze z miastem. Twierdza, którą można podziwiać obecnie powstała prawdopodobnie w XI lub XII wieku. W 1258 roku opisywano ją jako potężną fortecę. Na początku XVI wieku jeszcze bardziej ją ufortyfikowano pod rządami Medyceuszy, połączono ją z murami miejskimi oraz dobudowano cztery bastiony. Z czasem, w XVI wieku prostopadłe mury zostały zastąpione murami kurtynowymi, które były lepiej przystosowane do wytrzymywania ostrzału armatniego. Jednak jedyną wojenną funkcją, jaką kiedykolwiek pełniła ta twierdza to był posterunek radiowy podczas II wojny światowej.
Współcześnie jest to tętniące życiem publiczne centrum sztuki i kultury, gdzie często organizowane są różne wydarzenia. Oprócz tego znajduje się tu restauracja serwująca lokalne potrawy. Jest to także jeden z lepszych punktów widokowych do podziwiania okolicznych toskańskich krajobrazów.
Grobowce etruskie w Tanella Angori
U podnóża wzgórza znajdują się dwa grobowce etruskie: Melone I i Melone II. Melone I odkryto w 1909 roku. Znaleziono w nim kilka etruskich akcesoriów pogrzebowych, które obecnie można oglądać w Muzeum Etrusków. Melone II, który odkryto w 1927 roku. Posiada on niezwykły tarasowy ołtarz ozdobiony wspaniałymi dekoracyjnymi rzeźbami przedstawiającymi walki między ludźmi a mitycznymi zwierzętami. Grobowiec ten ma ponad 70 metrów średnicy.
Z kolei, Tanella di Pitagora ( znajdujący się tuż za murami miasta) to grobowiec z końca III lub początku II wieku p.n.e.. Tanella Angori, datowana jest na II wiek p.n.e. i zachowała ona dolną część oraz podłogę grobowca. Natomiast inny grobowiec z IV wieku, położony na południe od Cortony ( do którego prowadzi droga z Porta Sant’Agostino) ma komorę o długości ponad dwóch metrów otoczoną dużymi blokami w kształcie klina.
Villa Bramasole
Amerykańska pisarska kupiła i przebudowała willę w Toskanii, w pobliżu miejscowości Cortona. Urzeczona idyllicznym stylem życia naznaczonym rytuałami, napisała pamiętnik, który urzekł Amerykanów pięknymi opisami atrakcji tej części Włoch. Obecnie willa jest miejscem noclegowym dla tysięcy turystów, zwłaszcza obcokrajowców z całego świata, którzy przyjeżdżają tu, aby spędzić wakacje i delektować się atmosferą przedstawioną w bestsellerowej książce „Pod słońcem Toskanii”. Do willi można dotrzeć pieszo z Cortony spacerem w około pół godziny (około 4 km). Droga prowadząca do willi zaczyna się w pobliżu publicznych ogrodów „Parterre”.
Piazza Signorelli
Piazza della Repubbica jest głównym placem w Cortonie, ale nie jedynym! Tuż obok niego znajduje się inny, równie interesujący, średniowieczny plac – Piazza Signorelli. Plac ten jest zdominowany przez Palazzo Casali, kolejny historyczny budynek z XVI wieku i słynny teatr Signorelli, który łatwo rozpoznać dzięki pięknej loggii.
Jakie pamiątki przywieźć z Cortony?
Cortona pomimo znacznie mniejszego ruchu turystycznego jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów i posiada kilka sklepów, w których można kupić autentyczne włoskie pamiątki.
Wśród najlepszych pamiątek do kupienia w mieście są oczywiście tutejsza oliwa oraz wino. Warto jednak zaopatrzyć się także w przybory kuchenne wykonane z lokalnego drewna oraz wyroby skórzane, które są tradycyjnie produkowane w całej Toskanii.
Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.