Szwajcaria w …Toskanii – Svizzera Pesciatina, atrakcje i zwiedzanie

Tagi , ,

Na północ od Pescia, w dolinie, w pobliżu Apeninów Toskańsko-Emiliańskich usytuowany jest rejon nazywany Svizzera Pesciatina bądź Valleriana. Jeśli szukasz niepowtarzalnych krajobrazów, dzikiej przyrody oraz niezatłoczonych miejsc w Toskanii to Svizzera Pesciatina powinna się znaleźć na Twojej liście „must see”. Co warto zobaczyć w Svizzera Pesciatina i skąd się wzięła nazwa? Czym są „10 Castella”? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Skąd się wzięła nazwa: Svizzera Pesciatina i „10 Castella”?

Nazwę Svizzera Pesciatina nadał szwajcarski ekonomista J. C. L. Simonde de Sismondi w swojej pracy zatytułowanej „Tableau de l’agriculture Toscane” ( z 1801 r.). Zakochał się on w tych przepięknych krajobrazach, które przypominały mu jego ojczyznę – Szwajcarię.

Pomiędzy wzgórzami, górami i rozległymi lasami kasztanowymi wybudowano na przestrzeni wieków dziesięć małych wiosek, zwanych „10 Castella”: Pietrabuona, Medicina, Fibbialla, Sorana, Aramo, San Quirico, Castelvecchio, Vellano,  Stiappa oraz Pontito. Jeśli szukasz malowniczych krajobrazów i miejsc, w których czas stanął w miejscu, z dala od tłumów turystów to odwiedź Svizzera Pesciatina. Okolica nazywana bywa także „Valleriana”, ale większość osób nazywa ją „Svizzera Pesciatina” („Szwajcaria Pescia”).

Muzea i szlaki turystyczne w Svizzera Pesciatina

Każda z tych 10 średniowiecznych wiosek, posiada swoją własną, unikalną tożsamość, dlatego też wszystkie są warte odwiedzenia! Jeśli jesteś miłośnikiem kultury i starych tradycji, pierwszą rzeczą do odwiedzenia są muzea takie jak na przykład: Muzeum w Pietrabuona, „Muzeum życia wiejskiego” w San Quirico oraz „Muzeum Historyczne i Etnograficzne Kamieniołomów i Górników” w Vellano. Jeśli natomiast lubisz aktywnie spędzać czas na łonie przyrody, możesz wybrać się na jeden z kilku szlaków pieszych. Wytyczono także jeden szlak, który łączy wszystkie 10 wiosek -„10 Castella”. Przejście tego szlaku zajmuje średnio około 6 godzin marszu. Spacer ten jest przyjemny i niezbyt męczący jeśli jesteś doświadczonym wędrowcem górskim!

Svizzera Pesciatina  i „10 Castella”

Wszystkie wioski  „10 Castella” skierowane są na południe i zbudowano je na podobnym planie. Co ciekawe, wszystkie posiadały mury miejskie i wieżę obserwacyjną. Obecnie wiele z tych wież przekształcono w prywatne domy lub wieże kościelne. Swoim kształtem wioski te przypominają zamki, dlatego też nazywane są „10 Castella” („10 zamków”), a nie „10 Paesi” („10 wiosek”). Warto wiedzieć, że wszystkie „Castella” pochodzą z około IX oraz X wieku.

Dodatkowo, rzeka i liczne drogi wodne sprawiły, że obszar ten był idealny dla produkcji papieru w czasach średniowiecza. W przeszłości produkowano tu również papier na banknoty. Niektóre ze starych, opuszczonych fabryk są nadal widoczne wzdłuż rzeki Pescia.

Vellano

Vellano jest stolicą regionu Svizzera Pesciatina. Miasto jest stosunkowo duże i można się tu łatwo zgubić w uliczkach. Miejscowość ta jest malowniczo położona nad doliną rzeki Pescia. Znajduje się tu także kościół parafialny SS. Sisto i Martina, który był niegdyś częścią starożytnego Opactwa Benedyktynów. W Vellano znajduje się również jedyny kamieniołom Pietra Serena, który działa do dziś oraz Muzeum Historii i Etnografii Górnika, w którym można zobaczyć narzędzia pracy używane w kamieniołomie oraz bogatą kolekcję minerałów.

Fibbialla

Wśród starych murów Fibbialla szczególną uwagę należy zwrócić na kościół San Michele, który pochodzi z 988 roku. Wewnątrz znajdują się malowidła z XVII i XVIII wieku o znacznej wartości. Dzwonnica, którą zbudowano pomiędzy XVI a XVII wiekiem posiada rzadki sześciogodzinny zegar. Wioska ta znajduje się na wysokości 424 metrów nad poziomem morza i jest jedną z najlepiej zachowanych w okolicy Svizzera Pesciatina.

Polecany artykuł: Wyspa Elba – TOP 7 atrakcji

Medicina

Medicina znajduje się powyżej Pietrabuony i dominuje ona nad dwiema dolinami. Na przestrzeni wieków była miejscem, gdzie toczono zaciekłe walki pomiędzy Lukką a Florencją, które na wszelkie sposoby próbowały podbić Medicinę. Niektóre pozostałości ze starożytnych murów i bram tej małej, ale niezwykle uroczej miejscowości są nadal widoczne.

Aramo

Aramo oferuje niesamowity widok na całą dolinę, która znajduje się poniżej miejscowości. Wioska ta była kilkakrotnie miejscem starć pomiędzy Florencją a Lukką. W 1383 roku, po długim oblężeniu, uległa potężnym zniszczeniom. Obecnie można tu znaleźć ślady starożytnych murów i kilka podziemnych tuneli, które w przeszłości były używane przez mieszkańców w przypadku oblężenia. W najwyższym punkcie Aramo znajduje sie kościół San Frediano.

Stiappa

Położona na zboczach góry Battifolle – 627 metrów nad poziomem morza zabytkowa miejscowość Stiappa przez wieki wyznaczała granicę pomiędzy Wielkim Księstwem Toskanii a Księstwem Lukki. Do głównych zabytków tej miejscowości należy kościół Santa Maria Assunta, który położony jest na wzniesieniu. Swoim wyglądem przypomina on świątynię o architekturze romańskiej. Ze Stiappa można zejść do Młyna Fontanone ścieżką zwaną „Drogą Młynów”. To małe miasteczko zawsze było pozbawione elementów obronnych i zawsze wykorzystywało zewnętrzną ścianę domów jako mur.

Pietrabuona

Ta „castella” położona jest na wzgórzu na wysokości 110 metrów nad poziomem morza i jest uważana za bramę do Svizzera Pesciatina. Nazwa miejscowości pochodzi od kamieniołomów, które znajdowały się w okolicy („pietra” oznacza po włosku „kamień”). Pietrabuona była niegdyś miejscem krwawych bitew pomiędzy Florencją a Lukką w okresie średniowiecza. W Pietrabuona znajduje się kościół z 798 roku Świętemu Mateuszowi, wewnątrz którego można zobaczyć dwa drewniane posągi przedstawiające Świętego Mateusza i Świętego Michała. Warto odwiedzić tu również interesujące Muzeum Papieru, które poświęcone jest historii obróbki papieru.

Pontito

Jest to najwyżej położona miejscowość w dolinie, która znajduje się na wysokości 749 metrów nad poziomem morza. Mieszkali w niej głównie figurinai (twórcy figurek), którzy tworzyli gipsowe odlewy postaci, głównie o charakterze religijnym i sprzedawali je w całej Europie. Unikalna struktura tej miejscowości jest unikalna pod każdym kątem i sprawia, że jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej dolinie.

San Quirico

San Quirico jest jedną z miejscowości o największej liczbie mieszkańców. Miejscowość ta leży na wschodnim zboczu góry Battifolle i oferuje panoramiczny widok na całą dolinę. Piękny romański kościół SS. Andrea i Lucia góruje nad miejscowością. Wewnątrz znajdują się pozostałości jego starożytnej struktury i piękna XV-wieczna chrzcielnica. Centrum San Quirico charakteryzuje się krzyżującymi się malowniczymi uliczkami, w których warto się zgubić podczas spaceru. Interesujące jest także Muzeum Cywilizacji Chłopskiej, które można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Castelvecchio

Miejscowość ta słynie z pięknego romańskiego kościoła, który jest jednym z siedmiu ufundowanych przez biskupa Frediano w VI wieku. W centrum miejscowości Castelvecchio znajduje się Oratorium SS. Rosario, które ozdobione jest freskiem przedstawiającym Jezusa i Maryję z około XVI wieku. Średniowieczne miasto do dziś zachowało swoją oryginalną strukturę z uroczymi uliczkami, które wspinają się do kościoła zamkowego. Castelvecchio jest również znane jako miejsce z długą tradycją produkcji lodów.

Sorana

Sorana, bierze swoją nazwę od twierdzy, z której do dziś zachowało się kilka ruin. Ta malownicza miejscowość, położona jest na zboczach góry Petritulo. Wioska ma eliptyczny kształt, z centralnym placem, na którym znajduje się kościół poświęcony św. Piotrowi i św. Pawłowi. Sorana słynie także z produkcji szczególnego rodzaju fasoli – Fagiolo di Sorana, która w 2002 r. uzyskała certyfikat PGI (Chroniona Identyfikacja Geograficzna).

Lignana

Niegdyś na terenie Svizzera Pesciatina znajdowało się 11 miejscowości. Nad Aramo do dziś znajdują się ruiny Lignany, która została całkowicie zniszczona podczas bitwy pomiędzy Florencją a Pizą w 1364 roku. Po tej bitwie miejscowość nigdy nie została odbudowana. Zachował się jednak kościół, do którego można dotrzeć szlakiem pieszym.

Jak dojechać do Svizzera Pesciatina?

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Svizzera Pesciatina jest oczywiście samochód. Biorąc pod uwagę, że ostatnio środki transportu publicznego stały się tańsze (i bardziej ekologiczne) można także skorzystać z pociągu, który jedzie do Pescia ( z Lucca, Viareggio lub Florencji), a stamtąd możesz wsiąść do autobusów, które dojeżdżają do każdej z miejscowości.

Dlaczego warto odwiedzić Svizzera Pesciatina oraz 10 Castelli?

Dla miłośników pieszych wędrówek jest to idealne miejsce! Wytyczono wiele szlaków pieszych, które łączą poszczególne miejscowości. Svizzera Pesciatina to wyjątkowe miejsce, gdzie można się całkowicie zrelaksować w otoczeniu nieskażonej przyrody. Ale jest to także doskonałe miejsce, gdzie można spędzić wakacje w Toskanii, ponieważ znajduje się w centralnej pozycji w stosunku do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu.

Svizzera Pesciatina – TOP 3 polecane noclegi

Agriturismo Da Nonna Argia

Agriturismo Da Nonna Argia to obiekt agroturystyczny, który znajduje się w malowniczym włoskim regionie Toskania. Obiekt ten oferuje sezonowy odkryty basen, pokoje z częścią wypoczynkową oraz łazienkę z wanną bądź prysznicem. Florencja oddalona jest od Agriturismo Da Nonna Argia o około 28 km.

Villa Pietra Serena

Villa Pietra Serena oferuje klimatyzowane zakwaterowanie z sezonowym basenem, patio i ogrodem. Willa ta oferuje także sprzęt do grillowania, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz darmowe miejsce parkingowe dla Gości.

Dom wakacyjny Casa sulla Valle

Casa sulla Valle to wakacyjny dom, który znajduje się w miejscowości Castelvecchio, w malowniczym regionie Toskania. Z obiektu roztacza się wyjątkowy widok na ogród, góry oraz rzekę. Dom wakacyjny Casa sulla Valle posiada dwie sypialnie, kuchnię, salon, jadalnię oraz przestronną łazienkę. Goście mają do swojej dyspozycji także ręczniki oraz pościel. Casa sulla Valle oddalona jest od dworca kolejowego w Montecatini o około 13 km.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Cortona Toskania – urocze miasteczko, które warto zobaczyć

Południowa Toskania – TOP 15 miejsc, które warto zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz