Południowa Toskania – TOP 15 miejsc, które warto zwiedzić

, Tagi , , , ,

Południowa Toskania (nazywana również „Maremma”) jest częścią regionu o znacznych wpływach starożytnych Etrusków, który obejmuje również obszary północnego Lacjum i Umbrii. W naszym artykule znajdziesz opis TOP 15 niesamowitych i wyjątkowych miejsc w południowej części Toskanii, które znajdują się poza utartymi szlakami. Opisujemy tu także różne sekretne miejsca, które znają tylko miejscowi, takie jak tajemnicze stanowiska archeologiczne, wąwozy czy malownicze zatoki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Południowa Toskania – najlepszy czas na zwiedzanie

Południową Toskanię proponujemy zwiedzać od kwietnia do czerwca lub od września do listopada. Oczywiście poza wymienionymi okresami także warto odwiedzić ten region, jednak toskańskie lato bywa niezwykle upalne, dlatego najlepiej spędzać je na wybrzeżu. Jeśli planujesz odwiedzić Toskanię w lipcu lub sierpniu, polecamy nadmorskie lokalizacje, o których piszemy w dalszej części tego artykułu.

Południowa Toskania – TOP 15 miejsc, które warto zwiedzić

Wyspa Giglio

Giglio uważana jest za jedną z najpiękniejszych z siedmiu zamieszkałych wysp Archipelagu Toskańskiego. Można się na nią dostać promem z Porto Santo Stefano. Jeśli spędzasz wakacje w okolicy Monte Argentario to warto odwiedzić tę malowniczą wysepkę, ponieważ przeprawa promem zajmuje zaledwie jedną godzinę. Po dotarciu na Giglio czekają na Ciebie malownicze plaże i zatoczki, lazurowe morze i śródziemnomorskie zarośla. Najważniejsze plaże na wyspie to Cala dell’Arenella, Spiaggia delle Cannelle, Spiaggia di Campese, Cala degli Alberi oraz Cala delle Caldane. Wyspa Giglio jest znacznie mniejszą i rzadziej odwiedzaną wyspą niż sąsiednia Elba. Warto ją odwiedzić jeśli planujesz spędzić relaksujące wakacje na łonie natury lub podczas romantycznego weekendu we dwoje.

Sovana

Sovana jest najmniejszą miejscowością w parku archeologicznym „Città del Tufo”. Jest to również najcichsza i najpiękniejsza z wiosek. Sąsiednie Sorano i Pitigliano są najbardziej znane ponieważ zbudowano je na ogromnych skałach tufowych. Sovana jest bardziej kameralna i z pewnością Cię zafascynuje. Każdy zakątek tej miejscowości zasługuje na pamiątkowe fotografie. W miejscowości znajdują się m.in.: dwa główne deptaki, plac z wieżą strażniczą i sklepami oraz kilka niesamowitych zabytków. Jeśli cenisz ciszę i spokój podczas wakacji, uczyń Sovanę swoją bazą wypadową do odkrywania południowej Toskanii.

Sovana co zobaczyć?

 • Głównym budynkiem w miejscowości jest kościół Duomo Di Sovana, który jest jednym z najważniejszych przykładów sztuki i architektury romańskiej w środkowych Włoszech (jeśli lubisz sztukę romańską, koniecznie odwiedź także Bazylikę di Sant’Elia w północnym Lacjum).
 • Ruiny twierdzy Aldobrandesca;
 • Palazzo Pretorio;
 • Kościół Santa Maria Maggiore.

Pitigliano

Pitigliano to największa i najbardziej popularna z trzech głównych miejscowości leżących na terenie Parku Archeologicznego „Città del Tufo”. Widok miasteczka z drogi dojazdowej jest jednym z najbardziej malowniczych krajobrazów podczas podróży po południowej Toskanii.  Miejscowość znajduje się na bardzo stromym klifie. W czasach starożytnych Pitigliano było nie do zdobycia!

Pitigliano – co zobaczyć?

 • Medycejski akwedukt;
 • Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się artefakty etruskie z regionu;
 • Plac z katedrą Santi Pietro i Paolo;
 • Fontanna Sette Cannelle.

Polecany artykuł: Wyspa Elba – TOP 7 atrakcji

San Quirico – spacer po prehistorycznej osadzie Vitozza

Wioska San Quirico (nie mylić z San Quirico D’Orcia) znajduje się około 85 km od Grosseto i 5 km od Sorano. Miejscowość usytuowana jest wzdłuż drogi, która łączy Sorano z Casone. San Quirico powstało po wyludnieniu miasta Vitozza, którego ruiny znajdują się obok miejscowości. Wcześniej miejscowość była znana pod nazwą San Quirichino.

San Quirico – co zobaczyć?

 • Santi Quirico e Giulitta (XVIII w.) to główny kościół parafialny od 1785 r.
 • Stanowisko archeologiczne Vitozza.

Termy Sorano – Terme di Sorano

Jeśli szukasz mniej popularnych miejsc z naturalnymi basenami termalnymi niż Terme di Saturnia odwiedź Terme di Sorano. Południowa Toskania jest bogata w naturalne gorące źródła. Terme di Sorano powstało stosunkowo niedawno i obejmuje trzy duże baseny o różnych głębokościach i temperaturach. Dostępne są tu także strumienie masażu termalnego oraz trawnik z leżakami i parasolami. Miejsce to najlepiej odwiedzić od października do maja.

Il Giardino dei Tarocchi – Ogród Tarota

Włochy posiadają wiele osobliwych miejsc, które znajdują się poza utartymi szlakami i które są często pomijane. Ogród Tarota w południowej Toskanii jest jednym z takich miejsc, chociaż jest to miejsce niezwykle interesujące. Il Giardino dei Tarocchi usytuowany jest około pół godziny jazdy samochodem od Manciano i kilka kilometrów od wybrzeża. Ogród znajduje się na zielonym wzgórzu i posiada 22 współczesne posągi oraz instalacje artystyczne.

Co ciekawe, amerykańsko-francuska artystka Niki De Saint Phalle poświęciła dziesięć lat swojego życia na stworzenie posągów, natomiast Ogród Tarota był najważniejszym projektem artystycznym w jej życiu. 22 główne arkana tarota wykonano przy użyciu stali, cementu, szkła oraz ceramiki. Artystka czerpała inspirację z Parku Potworów, który także znajduje się w regionie Toskanii oraz z posągów w barcelońskim Parku Guell. Na wizytę w Il Giardino dei Tarocchi warto przeznaczyć kilka godzin. Jest to także ciekawa atrakcja dla dzieci.

Plaża Ansedonia – La spiaggia di Ansedonia

Między plażą Capalbio a plażą Ansedonia w południowej Toskanii znajduje się około 10 km piaszczystego wybrzeża. Plaża Ansedonia – La spiaggia di Ansedonia jest mniejsza i mniej turystyczna niż Capalbio. Za plażą znajduje się wspaniały sosnowy rezerwat leśny, w którym można zobaczyć jednego z wielu żyjących tam jeleni. W pierwszej części plaży znajdują się bary i restauracje natomiast nieco dalej znajdziesz długi odcinek wybrzeża, który stanowi bardzo urokliwe miejsce na spacery. W pobliżu znajduje się także wysoki klif, z którego można podziwiać piękny widok na zatokę. Na szczycie cypla znajduje się starożytne rzymskie miasto „Cosa”.

Sorano

Tę średniowieczną wioskę także zbudowano z tufu, z którego słynie ten region. Sorano znajduje się na wysokim tufowym klifie, w pobliżu którego przepływa rzeka Lente. Wioska ta jest podobna do Pitigliano i powinna znaleźć się na trasie wycieczki po południowej Toskanii. Większość tej miejscowości można zwiedzać tylko pieszo. Samochód warto zaparkować na poboczu drogi „strada provinciale Pitigliano-Sorano” i udać się na spacer. Mijając łuki i wąskie uliczki, dotrzesz do serca historycznego centrum.

Sorano – co zobaczyć?

 • Twierdza Orsini to najbardziej wyróżniający się budynek w mieście. Budowlę wzniesiono w XII wieku. Mieści się w nim „Muzeum Średniowiecza i Renesansu”, hotel oraz restauracja, w której można zjeść śniadanie, lunch i kolację w lokalnym stylu.

Szlaki Etrusków – Tagli Etruschi e Vie di Grotta

Tagliate etrusche, znane również jako „vie cave etrusche” to monumentalne ścieżki wydrążone w tufie przez cywilizację Etrusków. Koncentracja tych „archeologicznych ścieżek” wokół wiosek Sorano, Sovana i Pitigliano jest ogromna oraz niespotykana w innych częściach Włoch. Są to archeologiczne i naturalne atrakcje tego obszaru. Istnieje ponad 20 takich „szczególnych” tras, które wykuto kilofami. Biegną one wzdłuż rozległych nekropolii, krzyżują się ze sobą i sięgają. Stworzyli je Etruskowie w okresie od 1000 r. p.n.e. do I w. p.n.e..

Co ciekawe, badacze nie są w stanie dokładnie określić, w jaki sposób te szlaki były używane. W średniowieczu na etruskich ścieżkach pojawiły się pustelnie i chrześcijańskie nisze wotywne. Na masywnych ścianach tych stworzonych przez człowieka kanionów można zobaczyć dzieła dłuta, inskrypcje ze wszystkich epok, symbole i oczywiście jaskie grobowe.

Termy Saturnia – Terme di Saturnia

Wodospady Mulino w gorących źródłach Saturnia są znane na całym świecie. Wyglądają jak spektakularne baseny Pamukkale w Turcji. Te naturalne baseny termalne mają stałą temperaturę 25 °. Ponadto dostęp jest publiczny i są one otwarte 24 godziny na dobę. Widok na baseny jest niesamowity. Jeśli jesteś w Saturnii po raz pierwszy, postaraj się dotrzeć tu, wcześnie rano lub po zmroku. Basenów jest wiele, ale odwiedzających również (szczególnie w okresie wakacyjnym). W pobliżu znajduje się również ośrodek termalny.

Manciano – mała wioska położona na uboczu w Południowej Toskanii

Wioski i atrakcje, które opisujemy powyżej są idealne na wycieczkę po południowej Toskanii i przyciągają nie tylko lokalnych podróżników znacznie bardziej niż urokliwe Manciano. Jednak ta mała miejscowość znajdująca się poza utartymi szlakami, z fortecą zachowaną w doskonałym stanie (Rocca Aldobrandesca) i wspaniałym panoramicznym widokiem na okolicę jest jedną z najbardziej wyjątkowych w tej części Toskanii. Warto spędzić tu kilka godzin spacerując po historycznym centrum oraz odwiedzając Muzeum Historii i Prehistorii Doliny Rzeki Fiora, którego zwiedzanie jest bezpłatne.

Ruiny archeologiczne w Roselle

Starożytne miasto Roselle znajduje się około 8 kilometrów na północ od Grosseto. Było ono jednym z najważniejszych miast Etrurii, które zostało zromanizowane pod koniec III wieku p.n.e. i opuszczone w średniowieczu.Po okresowych eksploracjach w XIX wieku, od 1942 roku prowadzono ciągłe  wykopaliska. Obecnie na terenie tego starożytnego miasta znajduje się skansen, w którym można podziwiać etruskie i rzymskie ruiny, w tym łaźnie termalne i świątynia z I wieku naszej ery.

Porto Santo Stefano

Porto Santo Stefano to wyjątkowe nadmorskie miasto w południowej Toskanii, które z pewnością warto odwiedzić. Miejscowość swoją nazwę zawdzięcza dużemu portowi, z którego odpływają promy na wyspy Giglio i Giannutri. W niewielkiej odległości od portu znajduje się przystań, w której cumuje wiele luksusowych jachtów i prywatnych łodzi. W Porto Santo Stefano warto odwiedzić stare centrum miasta ze sklepami i kościołami, ale przede wszystkim warto przejść się deptakiem, który poprowadzony jest on przez całą długość miasta: od portu do przystani. Wzdłuż jego trasy znajduje się kilka restauracji i barów, a także piękny pomnik wojenny.

Grosseto

Grosseto położone jest w samym sercu Maremmy, niedaleko wybrzeża. Jest to miasto w południowej Toskanii, które jest polecane tym, którzy chcą podziwiać zabytki sztuki i odpoczywać nad morzem. Grosseto założono prawdopodobnie w 935 roku, jednak nabrało obecnego wyglądu dopiero w XX wieku po rekultywacji bagien w okolicy. Historyczne centrum, które otoczone jest dobrze zachowanymi murami miejskimi posiada kilka pałaców, kościołów i muzeów.

Grosseto – co zobaczyć?

 • Palazzo Aldobrandeschi to wspaniały neogotycki budynek zbudowany w XX wieku według projektu toskańskiego architekta Lorenzo Porciatto.
 • Mury obronne Grosseto pochodzą z XIII wieku. Ich obecny wygląd pochodzi z prac przeprowadzonych w drugiej połowie XVI wieku na polecenie Franciszka I Medyceusza.
 • Cassero Senese jest prawdopodobnie najbardziej znaną konstrukcją murów miejskich Grosseto. Jest to wieża o prostokątnej podstawie znajdująca się nad Bastione Fortezza, którą zbudowano w XIV wieku.

Porto Ercole

Porto Ercole jest „drugim” ośrodkiem turystycznym na półwyspie Argentario. Miasto położone jest na wschodnich wybrzeżu Argentario (po przeciwnej stronie niż Porto Santo Stefano), w pobliżu plaży Ansedonia. Porto Ercole jest jedną z najbardziej fascynujących nadmorskich wiosek w całej toskańskiej Maremmie. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji nad morzem. Miłośnicy historii i przyrody także w pobliżu znajdą dla siebie wiele interesujących atrakcji. W Porto Ercole także znajduje się przystań, w której cumują piękne jachty i prywatne łodzie. Porto Ercole ma dwa odrębne porty: Porto Vecchio, z którego roztacza się widok na stare miasto oraz Porto di Cala Galera. Z Porto Ercole codziennie wypływają także łodzie turystyczne zabierające turystów do najciekawszych atrakcji w pobliżu.

Zobacz także: Najpiękniejsze plaże w Toskanii – TOP 12

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Szwajcaria w …Toskanii – Svizzera Pesciatina, atrakcje i zwiedzanie

Cala Violina – najpiękniejsza z plaż w Toskanii – dojazd, atrakcje w pobliżu

Następny

Dodaj komentarz