Tajemnice miasteczka San Quirico d’Orcia

, Tagi , , ,

Słynąca ze tradycyjnej kuchni i aromatycznego wina Toskania, łączy w sobie wszystkie najlepsze tradycje, które na przestrzeni wieków powstały w niegdyś podzielonych Włoszech. Niewielkie, średniowieczne miasteczka rozsiane po całym regionie wzbudzają duże zainteresowanie pośród przybywających tutaj z całego świata turystów. San Quirico d’Orcia, z którego rozpościera się zdumiewający widok na doliny Orcii i Asso, często pomijany jest przez przewodniki, co sprawia, iż docierają do niego jedynie najwytrwalsi, którzy pragną poznać prawdziwe życie mieszkańców.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

San Quirico d’Orcia – historia miasta

Historia miasta jest niezwykle długa i przeplata się wieloma ważnymi dla regionu wydarzeniami. Jego początki sięgają czasów Etrusków. Pierwsza wzmianka o miasteczku pochodzi z I połowy VIII wieku p.n.e. Ciekawostką jest fakt, iż od VII wieku n.e., w źródłach zamiast nazwy Orcia, pojawiła się nazwa Osenna. Przebiegał tędy ważny szlak Via Francigena, który łączył Rzym z Canterbury, który umożliwiał handlarzom, pielgrzymom ora pozostałym, komfortową podróż z północnej Europy do Rzymu. W 1154 roku, ze szlaku skorzystał Fryderyk I Barbarossa, który przystanął w San Quirico d’Orcia w podróży po koronę cesarską.

Co warto zobaczyć w San Quirico d’Orcia?

U początków istnienia miasto otoczone było imponującymi murami obronnymi. Ich fragmenty, z łatwością może dostrzec uważne oko przybywających do miejscowości gości. Miejscem, które warto odwiedzić będąc w San Quirico d’Orcia jest urzekający kamienny kościół zwany Collegiatą di San Quirico. Powstał na miejscu innej świątyni z VIII wieku n.e. Historia sprawiła, iż gotycka fasada tego miejsca, została urozmaicona elementami gotyku. Wewnątrz, co zaskakujące zobaczyć można wpływy architektury barokowej i rokoko. Tuż obok znajduje się wzniesiony w XVII wieku przez kardynała Flavio Chigi – Palazzo Chigi. Osoby ceniące sobie spacery, powinny udać się do kościoła Santa Maria Assuanta, który usytuowany jest tuż przy murach miasta. Jego lokalizacja nie była przypadkowa, gdyż zbudowano go na szlaku via Francigena, co sprawia, iż współcześni pielgrzymi kierujący się do grobu św. Piotra zatrzymują się przy nim i oddają modlitwie. Kościół jest prosty, z odcinającą się od głównej bryły budynku dzwonnicą. Ascetyczne wnętrze, z wpadającym przez niewielkie okna światłem sprzyja modlitwie.

Tuscany medieval san quirico church
Tuscany medieval san quirico church, licencja: shutterstock/By Andrea Izzotti

Co i gdzie warto zjeść?

Aby skosztować regionalnych potraw, warto udać się na ulicę via Dante Alighieri. Letnie słońce unoszące się nad miastem sprzyja relaksowi. Prosciutto crudo e melone to hit tutejszej kuchni. Kruche mięso połączone z soczysty owocem, jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Ristorante da Ciacco z obsługą mówiącą po angielsku z pewnością zapozna podróżnych z historią tego miejsca. Osteria San Quirico serwuje tradycyjną toskańską kuchnię, ze znakomitym winem. Miejsce to godne jest polecenia, również ze względu na pomocną, acz nie narzucającą się obsługę. Ristorante Fonte Alla Vena zaś to miejsce chwalone ze względu na przepyszny kalafiorowy flan, pici cacio.

Miejsca, w których można odpocząć i oddać się w objęcia Morfeusza

Il Giardino Segreto mieszący się również przy ulicy Dante Alighieri jest znakomitym obiektem, który posiada bezpłatne odwołanie rezerwacji. Klimatyczne miejsce, nawiązujące do historii regionu umożliwia przeniesienie się w czasie. Na przybyłych samochodem czeka prywatny parking, a na wszystkich gości śniadanie, a także Wi-Fi. Co więcej, jako jeden z nielicznych obiektów akceptuje zwierzęta.

Także Antica Sosta to wysoko oceniane miejsce. Nic dziwnego, gdyż posiada wyjątkowo życzliwą obsługę, a także wykonane z wysokiej jakości materiałów wnętrze. Zatrzymując się w tym obiekcie goście odnoszą wrażenie, iż użyczono im wszystkiego co najlepsze w tym regionie.

Hotel Relais Palazzo del Capitano posiada pokoje wyposażone w klimatyzację. Duże wygodne łóżka, umożliwiają odpoczynek po męczącym dniu. Mini lodówka, a także telewizor, pozwalają na rozkoszowanie się miejscowymi specjałami w zaciszu pokoju.

W jaki sposób dotrzeć do San Quirico d’Orcia?

Miłośnicy zwartej architektury i wyjatkowych krajobrazów mogą dostać się do miasteczka na kilka sposobów. Osoby podróżujące samochodem powinny kierować się z północy autostradą A1, zjazdem na Sinalunga/Betoole, drogą SS327 na Torrita di Siena, a następnie mniejszymi drogami SP15 oraz SS146 prowadzącymi w kierunku Pienzy i San Quirico d’Orca. Podróżujący z południa również autostradą A1, ze zjazdem Chiusi/Chianciano Terme i drogą SS146 powadzącą na Chianciano, a następnie Pienzę oraz San Quirico d’Orca. Z Sieny natomiast drogą SR2 na południe, na Buonconvento, oczywiście do San Quirico d’Orcia.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Miejsca, które warto zobaczyć w Lucignano

Pietrasanta – jedyne miasto na świecie nazywane małymi Atenami

Następny

Dodaj komentarz