Vetulonia w Toskanii — miasto z historią w tle

Tagi , , , , ,

Vetulonia to starożytne miasto, które było jednym z 12 miast-państw należących do Ligi Etruskiej. Miasto to do roku 1887 funkcjonowało jako Colonnata i Colonna di Buriano. Co warto zobaczyć w Vetulonii w Toskanii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Vetulonia historia

Zainteresowanie tym starożytnym, etruskim miastem odrodziło się dzięki badaniom humanistów. Przełom nastąpił w 1880 r., kiedy to Isidoro Falchi — lekarz i pasjonat archeologii, postanowił przeprowadzić badania w miejscowości zwanej Colonna di Buriano. Do dalszych badań zachęciły go również liczne artefakty znalezione na tym terenie. Dodatkowo Falchi był pierwszym, który dostrzegł związek między tymi znaleziskami a zaginionym miastem. Nikt wcześniej nie przypuszczał, że legendarna Vetulonia mogła się znajdować w takim miejscu.

Po kilku latach wykopalisk stało się jasne, że Colonna di Buriano to starożytna Vetulonia. W dniu 22 lipca 1887 roku dekretem królewskim przywrócono pierwotną nazwę miasta. Z biegiem lat wykopaliska pokazały, jakie bogate było to miasto. Miało ono także duże znaczenie, które w VIII w. p.n.e. osiągnęło swoją świetność. Po podboju rzymskim zaczęło niestety podupadać i w średniowieczu popadło w zapomnienie. Dziedzictwo archeologiczne tego miejsca jest ogromne. Co więcej, na jego terenie odkryto kilka tysięcy grobów!

Vetulonia — co warto zobaczyć?

Obecnie Vetulonia jest częścią gminy Castiglione della Pescaia. Znajduje się niedaleko miejscowości Grosseto w Toskanii. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Via dei Sepolcri

Jadąc do Vetulonia, zaledwie kilka minut od miejscowości, znajduje się droga zwana Via dei Sepolcri. To właśnie wzdłuż niej znaleziono kilka monumentalnych grobowców. Pierwszy z nich to grobowiec Pietrery z dwiema nałożonymi na siebie komorami. Nieco dalej znajduje się grobowiec Diavolino II. Grobowiec Diavolino I został rozebrany i odbudowany na terenie Muzem Archeologicznego Florencji. Z grobowców nekropolii Vetulonia zachowało się wiele artefaktów, które częściowo znajdują się w miejscowym muzeum archeologicznym. Część z nich została także wyeksponowana we Florencji. Jest to tylko kilka najważniejszych grobów z tysięcy, które odkryto w Vetulonii. Wśród innych można wymienić grobowiec Duce, grobowiec Littore, circolo di Bes i circolo del Tridente.

Miejscowość Vetulonia

Znaleziska w centrum miasta Vetulonia świadczą o obecności Etrusków na tych terenach. W szczególności bardzo interesujące są etruskie mury, zwane Mura dell’Arce. Składają się one z dużych wielobocznych bloków. Pochodzą prawdopodobnie z VI-V w. p.n.e. Z czasów średniowiecza w mieście zachował się  między innymi kościół Santi Simone e Giuda, pochodzący z XI w. W późniejszych wiekach był całkiem zmieniony. W etrusko-romańskiej dzielnicy Poggiarello Renzetti ostatnie wykopaliska ujawniły pomieszczenia tak zwanego Domus dei Dolia. Jest to duża struktura, składająca się z wielu pomieszczeń, z których zachowała się znaczna ilość artefaktów.

Civico Archeologico Museo Isidoro Falchi

Ostatnią, ale nie mniej ważną atrakcją w centrum Vetulonii jest Civico Archeologico Museo Isidoro Falchi. Jest to bardzo ciekawe muzeum, które prezentuje różne etapy funkcjonowania tego starożytnego etruskiego miasta. W muzeum znajdują się artefakty z IX wieku p.n.e.

Godziny otwarcia Civico Archeologico Museo Isidoro Falchi

Październik-Luty: 10.00-16.00
Marzec-Maj: 10.00-18.00
Czerwiec-Wrzesień: 10.00-14.00 oraz 15.00-19.00

Cennik biletów wstępu Civico Archeologico Museo Isidoro Falchi

Bilet normalny 5 euro

Bilet ulgowy 2,5 euro

Wstęp darmowy dla dzieci do lat 6, osób niepełnosprawnych, pracowników Włoskich Służb Archeologicznych, członków ICOM.

Adres: Piazza Vetluna, 58043

Może Cię zainteresować: Kulinarna Toskania – co warto tu zjeść?

Vetulonia — jak dojechać?

Pociągiem i autobusem

Do Grosseto można dojechać pociągiem lub autobusem, następnie należy wsiąść do autobusu 44C firmy Tiemme Grosseto, który dojeżdża do Vetolunia.

Samochodem

Z Florencji najlepiej kierować się autostradą Florencja – Siena nr SS674. Za Sieną należy jechać do Grosseto drogą SS223 i zjechać w Roselle. Dalej w kierunku Castiglione della Pescaia drogą SP41, a w kierunku Vetulonii drogami SP152 i SP108.
Z południa Włoch na przykład z Rzymu najlepiej jechać autostradą A12/E80 do Grosseto. Następnie należy kierować się drogą nr SP152 i SP108 w kierunku Vetulonii.

TOP 3 polecane noclegi w Vetulonia i okolicy

Hotel Vatluna

Hotel Vatluna położony jest w miejscowości Vetulonia, około 25 km od plaż w Castiglione della Pescaia. Miejsce to oferuje komfortowo wyposażone pokoje. W pokojach znajdują się klimatyzacje, telewizory, a także prywatne łazienki z podstawowym wyposażeniem. Hotel Vatluna posiada również ogród, centrum odnowy biologicznej, a także sezonowy odkryty basen. W restauracji Hotelu Vatluna serwowane są dania kuchni toskańskiej i włoskiej. Można się nimi delektować także na tarasie na dachu.

Il Pino

Il Pino znajduje się około 20 km od miejscowości Castiglione della Pescaglia i jej plaż. Jest to pensjonat przyjazny dla zwierząt. Oferuje wygodne pokoje, które wyposażone są w telewizor oraz prywatną łazienkę. Część z nich posiada widok na ogród i basen. Do dyspozycji Gości jest także bezpłatne Wi-Fi oraz sezonowy odkryty basen. Na terenie obiektu znajduje się prywatny darmowy parking. Miejscowość Grosseto oddalona jest od Il Pino o około 16 km. Uzdrowisko Saturnia znajduje się 71 km, natomiast Siena  84 km od Il Pino. 

Apartment Maride

Apartment Maride znajduje się w miejscowości Buriano w Toskanii. Miejsce to położone jest praktycznie nad brzegiem morza. W apartamencie znajduje się: kuchnia z pełnym wyposażeniem, salon z częścią wypoczynkową i jadalnią, 2 łazienki oraz 3 sypialnie. Do dyspozycji Gości Apartment Maride jest telewizor, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu, jak również odtwarzacz DVD. Goście mogą także korzystać z ogrodu i patio. W pobliżu znajduje się bar, a także restauracja. Codziennie rano Gościom Apartment Maride podawane jest śniadanie w formie bufetu lub typowe włoskie śniadanie.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Wynajem i parkowanie samochodu we Florencji — czy jest to najlepszy sposób na poruszanie się po mieście?

Kurort Lido di Camaiore — wakacje w Toskanii

Następny

Dodaj komentarz