Wycieczka objazdowa po Toskanii — jak ją zaplanować?

Tagi , , , , , , ,

Toskania często nazywana jest najbardziej naturalnym regionem Włoch. Nie powinno to nikogo dziwić. Toskania znana jest ze swoich malowniczych winnic i przepięknych krajobrazów. To właśnie ona stała się ulubionym celem podróży polskich turystów. Niemniej jednak decydując się na zwiedzenie Sieny lub Florencji, możemy czuć niedosyt. Choć miasta te są najpiękniejsze i obfitują w wiele atrakcji, to jednak są tylko namiastką. Toskania oferuje znacznie więcej magicznych miejsc, których pominięcie byłoby prawdziwym grzechem. Wielu turystów więc zastanawia się, czy możliwe jest odkrycie całej Toskanii w ciągu jednych wakacji. Okazuje się, że w tym wypadku warto zorganizować wycieczkę objazdową po Toskanii. Jednak jak ją zaplanować? Jakie miasta w Toskanii koniecznie trzeba odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Toskania- magiczny region Włoch

Toskania to jeden z najpopularniejszych regionów Włoch. Wiele osób kojarzy ją głównie ze względu na winnice i malownicze krajobrazy. Jednak to nie są jedyne wyznaczniki tego regionu. Toskania bowiem to majestatyczne plaże, a także zabytkowe miasta. Wszystko to sprawia, że turyści tak tłumnie tam zmierzają. Nie da się jednak ukryć, że Toskania to region dość obszerny. Rozciąga się on wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego i wchodzi w głąb lądu. Oczywiście najbardziej znanym miastem regionu jest Florencja. To właśnie ona oferuje niezliczoną ilość zabytków. Florencja obfituje również w wiele atrakcji turystycznych. Wobec tego to ona zwykle przyciąga najwięcej turystów. Jednak w Toskanii znajduje się znacznie większa ilość ciekawych miejsc. Miasta takie jak Siena czy Arezzo również zasługują na znacznie większe uznanie. Czy zatem podczas jednych wakacji można zwiedzić wszystko to, co Toskania ma do zaoferowania? Oczywiście, że tak! Wystarczy jednak zaplanować wycieczkę objazdową i cieszyć się jej atrakcjami.

Warto wiedzieć: Najbardziej luksusowe hotele w Toskanii

Jak przygotować się do objazdowej wycieczki po Toskanii?

Objazdowa wycieczka po Toskanii może być niezapomnianym przeżyciem. Podczas niej turyści zyskują niesamowitą możliwość zwiedzenia najpiękniejszych miejsc tego regionu. Niemniej jednak taka wycieczka może być dość pokaźnym wyzwaniem pod względem logistycznym. Podróżni muszą bowiem wykazać się zdolnościami organizacyjnymi na najwyższym poziomie.

Gdzie rozpocząć wycieczkę objazdową po Toskanii?

Zacznijmy od ustalenia miejsca, które będzie bazą wypadową. Z racji tego, że największym miastem Toskanii jest Florencja, to właśnie tam warto rozpocząć podróż. Florencja jest również obsługiwana przez międzynarodowy port lotniczy. Dodatkowo z naszego kraju do Florencji można dostać się praktycznie z każdego, większego miasta. Z Warszawy, Krakowa czy Katowic przeloty obsługują tani przewoźnicy jak, chociażby Ryanair czy WizzAir. Bilety do Florencji również są w dość atrakcyjnych cenach.

Wybór środka transportu na wycieczkę objazdową po Toskanii

Kolejnym etapem planowania wycieczki objazdowej po Toskanii jest wybór odpowiedniego środka transportu. Turyści od razu powinni zrezygnować z komunikacji miejskiej. Choć Toskania jest świetnie skomunikowanym regionem, to jednak będzie to kosztowne i męczące. Wobec tego można zdecydować się na:

 • wypożyczenie samochodu bezpośrednio z lotniska we Florencji- działa tam wiele wypożyczalni, które oferują atrakcyjne ceny. Podróżowanie samochodem daje o wiele większe możliwości. Turyści będą mogli cieszyć się również niezwykle komfortową wycieczką. Większość wypożyczalni oferuje możliwość wynajęcia auta jeszcze przed przylotem. W tym celu jedynie wystarczy zarezerwować wybrany samochód przez stronę internetową. Konieczne jest także wpłacenie zadatku. Po przylocie samochód będzie czekał na odbiór;
 • wypożyczenia kampera- podróże kamperem zyskują sobie coraz większą popularność. Kampery to swoiste domy na kółkach. Wypożyczenie kampera jest nieco droższe. Niemniej jednak niweluje to konieczność rezerwowania miejsc w obiektach noclegowych.

Oba środki transportu mają swoje wady i zalety. Turyści jednak powinni wybrać ten z nich, który najlepiej wpisuje się w ich preferencje oraz potrzeby.

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze punkty widokowe w Toskanii

Przygotowanie ekonomiczne na wycieczkę objazdową po Toskanii

Podróżni muszą również zadbać o przygotowanie pod względem finansowym. We Włoszech obowiązuje euro. Warto przed przyjazdem udać się do kantoru. Wymienienie waluty w Polsce będzie dla nas o wiele bardziej korzystne. We Włoszech niestety nie obowiązują zbyt korzystne przeliczniki. Płacenie kartą może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. Warto więc pokaźniejsze kwoty opłacać przy pomocy gotówki. Płatności kartą sprawdzą się w przypadku drobnych wydatków.

Jak zaplanować wycieczkę objazdową po Toskanii?- poradnik dla turystów

Kiedy został już wybrany środek transportu, przyszedł czas na planowanie kolejnych etapów podróży. Ustalone zostało, że wycieczkę po Toskanii zaczynamy z Florencji. Jest to największe miasto regionu i świetna baza wypadowa do dalszej podróży.

Co zwiedzić we Florencji?

We Florencji najlepiej jest spędzić jeden, cały dzień. Koniecznie trzeba w niej zobaczyć:

 • Ponte Vecchio– najstarszy i najbardziej okazały most w Toskanii.
 • Piazza del Duomo– monumentalna katedra uznawana za cud architektury. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Florencji.
 • Piazzale Michaelangelo– jest to najpiękniejszy plac miasta. To właśnie tam znajduje się punkt widokowy na panoramę Florencji.

We Florencji trzeba się również udać do historycznego, starego miasta. To właśnie tam znajduje się najwięcej zabytków i lokali gastronomicznych. Turyści więc nie powinni tego miejsca przegapić.

Z Florencji do Arezzo- co zwiedzić w Arezzo?

Z Florencji turyści mogą wyruszyć w podróż do Arezzo. Miasto to znajduje się w odległości około 76 kilometrów i będzie pierwszym przystankiem podczas wycieczki po Toskanii. Turyści mogą do niego dojechać drogą E35. Wystarczy kierować się na południe od Florencji. W Arezzo koniecznie trzeba zwiedzić:

 • Katedra świętego Piotra i Donata- jeden z najpiękniejszych kościołów w Arezzo.
 • Piazza Grande- to główny plac miasta. Skupiają się przy nim restauracje i butiki. 
 • Santa Maria della Pierve- to najbardziej charakterystyczna budowla w Arezzo. Jest to zabytkowy kościół. Został on wzniesiony w stylu gotycko-romańskim.
 • Narodowe Muzeum Sztuki- idealne miejsce do zapoznania się z włoskim artyzmem.
 • Ruiny Amfiteatru- w Arezzo znajdują się ruiny starożytnego amfiteatru, których nie można pominąć.

Przeczytaj: Florencja w 3 dni

Z Arezzo do Sieny- co zwiedzić w Sienie?

Kolejnym punktem wycieczki objazdowej po Toskanii będzie Siena. Miasto to ma ogromny potencjał turystyczny, jednak wciąż jest ono niedoceniane. Siena to najpiękniejsze, małe miasto w Toskanii. Znajduje się ono w odległości 70 kilometrów od Arezzo. Turyści powinni kierować się drogą E78 w kierunku wybrzeża. Co jednak z Sienie trzeba zwiedzić? Otóż:

 • Piazza del Campo- jest to plac uważany za najpiękniejszy w Europie. Słynie on ze swojej średniowiecznej architektury.
 • Plazza Publico– to kolejny plac w Sienie, przy którym znajduje się miejskie muzeum. Warto je odwiedzić.
 • Torre del Mangia– to wieża miejska. Góruje ona nad Sieną. Jest to świetny punkt widokowy na panoramę miasta.
 • Fonte Gaia– jest to miejska fontanna. Dawniej była ona końcowym punktem akweduktów. Obecnie jest to największa atrakcja turystyczna miasta.
 • Cattedrale di Santa Maria Assunta– najważniejszy zabytek Sieny. Ta monumentalna katedra stanowi centralny punkt miasta. Budowana była ona przez ponad 200 lat.

Ze Sieny do Cecina- co robić w malowniczej, toskańskiej wiosce?

Po zwiedzeniu Sieny turyści mogą udać się w dalszą podróż. Ze Sieny należy kierować się drogą SS68 w kierunku wybrzeża. Na Toskańskim wybrzeżu znajduje się malownicza wioska Cecina. Jest ona otoczona winnicami, a także zapewnia wiele atrakcji. Znajduje się ona jedynie 90 kilometrów od Sieny. Co więc można robić w Cecina? Otóż z pewnością udać się na relaks do Aquaparku i korzystać z pięknych plaż. Warto również zwiedzić:

 • Parc Gallorose– to ogromnych rozmiarów ogród zoologiczny. Znajduje się tam wiele, ciekawych gatunków zwierząt.
 • Stare Miasto Cecina– choć wioska jest malutka, to jednak posiada zabytkowe stare miasto. Warto udać się na spacer po jego uliczkach. Pozwoli to poczuć klasyczny klimat Toskanii.

Z Cecina do Livorno- co zwiedzić w Livorno?

Po zasłużonym odpoczynku w wiosce Cecina turyści powinni udać się do Livorno. Miasto to znajduje się jedynie 50 kilometrów na północ od Cecina. Dojazd tam jest możliwy za pośrednictwem drogi E80. Cała trasa prowadzi wzdłuż toskańskiego wybrzeża i obfituje w niezapomniane widoki. Jednak co warto zwiedzić w Livorno? Otóż:

 • Katedra świetego Franciszka- to najważniejszy zabytek w Livorno. Piękna katedra jest przykładem stylu neogotyckiego w architekturze.
 • Fortezza Vecchia oraz Fortezza Nuova– to dwie, zabytkowe fortece w Livorno. Choć uległy one zniszczeniu podczas II wojny światowej, obecnie turyści mogą je zwiedzić.
 • Terrazza Mascagni– jest to nadmorska promenada w Livorno. Miasto nazywane jest Małą Wenecją, więc spacer taką promenadą z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.

Z Livorno do Pizy- co zwiedzić w Pizie?

Ostatnim punktem wycieczki objazdowej po Toskanii jest miasto Piza. Z Livorno można się tam dostać drogą E80. Oba miasta dzieli jedynie 25 kilometrów. Piza jest znana ze swojej krzywej wieży. Turyści jednak w mieście mogą podziwiać o wiele więcej. Miasto słynie ze swojego zabytkowego starego miasta i wielu innych atrakcji. Piza ma również świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną.

Po zwiedzeniu Pizy turyści mogą kierować się z powrotem do Florencji. Objazdowa wycieczka po Toskanii dobiega końca. Z Pizy do Florencji jest jedynie 98 kilometrów. Bezpośrednio na lotnisko można dostać się autostradą A80. Turyści powinni pamiętać, że wiele dróg i autostrad we Włoszech jest płatnych. Niezbędne jest również respektowanie ograniczeń prędkości i zasad ruchu drogowego.

Czy wycieczka objazdowa po Toskanii jest dobrym pomysłem?

Wycieczka objazdowa po Toskanii jest sposobem na niezapomniane wakacje. Turyści mogą nie tylko zwiedzić najważniejsze miejsca regionu, ale także poznać zabytki i kulturę. Objazdowa wycieczka po Toskanii pozwala również na podróżowanie ekonomiczne. Co więcej, taka wycieczka dają dużą swobodę.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Toskanii w ciągu roku

Podróż po Toskanii samochodem – plan wycieczki

Następny

Dodaj komentarz