Wycieczka objazdowa po Toskanii

, Tagi , , , ,

Toskania uznawana jest zarówno przez Włochów, jak i również turystów, za jeden z najpiękniejszych zakątków w całej Europie. Ta kraina geograficzna położona w środkowych Włoszech obejmująca obszar nad Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim ma do zaoferowania więcej, niż można by się spodziewać. Jak zorganizować wycieczkę po Toskanii, by zobaczyć wszystkie jej najpiękniejsze części?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Toskania – garść najważniejszych informacji

Toskania to region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych oraz nad Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Marche i Umbrią, a na południu z Lacjum. Stolicą tego regionu jest Florencja. Toskania najbardziej znana jest z wyjątkowych, zielonych krajobrazów i przede wszystkim bezkresnych winnic oraz gajów oliwnych. Miejsce to jest wyjątkowe z wielu względów. Przede wszystkim Toskania słynie z produkcji i dystrybucji doskonałego, włoskiego wina, a także licznych miast i mniejszych miejscowości, które zabytkową architekturą i włoskim klimatem przyciągają rzesze turystów każdego roku.

By dogłębnie zwiedzić Toskanię, a przede wszystkim zobaczyć wszystkie najpiękniejsze jej części, warto zaplanować podróż na co najmniej kilka dni. Region administracyjny jest dość duży, obejmuje blisko 23 000  km², a toskańskie miasta, takie jak Florencja czy Castelina in Chianti rozłożone są na całym obszarze, dlatego wliczyć trzeba również dojazd. Niemniej jednak zdecydowanie warto się tam wybrać. Toskania jest przepięknym regionem Włoch i jej sława ma potwierdzenie w rzeczywistości – wrócimy stamtąd oczarowani i chętni na więcej!

Florencja – prawdziwa wizytówka Toskanii

Pierwszym miejscem w Toskanii, którego nie można przeoczyć, jest oczywiście stolica regionu, czyli Florencja. To wyjątkowe miasto jest klejnotem kulturalnym, artystycznym i architektonicznym, dodatkowo znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Historycznie uważa się, że to właśnie we Florencji narodził się renesans. To właśnie tu również urodzili się jedni z najbardziej rozpoznawalnych naukowców i artystów. Ich dzieła i osiągnięcia można dziś oglądać w wielu muzeach nie tylko we Florencji, ale również na całym świecie.

Takim miejscem we Florencji jest np. przepiękne muzeum renesansowe Galeria Uffizi. Znajduje się ono w pobliżu Piazza della Signoria i będące jednym z najstarszych muzeów w Europie. Można tam podziwiać największe dzieła z różnych epok, które uporządkowane są chronologicznie. Warto też zobaczyć średniowieczny Ponte Vecchio, najstarszy z florenckich mostów, znajdujący się na rzece Arno, a także jedną z najważniejszych świątyń franciszkańskich na świecie, czyli Kościół Santa Croce, znajdujący się na przy placu Św. Krzyża.

Florencja to również bogactwo restauracji, barów i kawiarni z typowo włoskimi daniami i przystawkami, których oczywiście nie można pominąć. Najlepszymi recenzjami cieszy się restauracja Trattoria Za Za. Można w niej spróbować doskonałego makaronu carbonara, jak również słynnego gnocchi czy pizzy. Ceny jak na jakość jedzenia są bardzo atrakcyjne, więc warto tam zajrzeć.

Toskania i Piza – krzywa wieża to nie wszystko!

Kolejnym obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Toskanii jest oczywiście Piza. Jest znana na całym świecie za sprawą Krzywej Wieży, nie jest to jednak jedyna atrakcja w tym urzekającym mieście. Piza to miasto, w którym przede wszystkim warto odwiedzić gmach uniwersytetu, który jest jednym z najstarszych na świecie. Pomimo ogromu zniszczeń wojennych w historycznej części Pizy zobaczymy wiele średniowiecznych kościołów czy budynków. Odrestaurowane wciąż zachwycają niesamowitą sztuką i architekturą. Całe miasto przepełnione jest zabytkowymi budynkami, kościołami i katedrami, dlatego na pewno nie będziemy się tam nudzić.

Warto też zajrzeć do unikalnego miejsca jakim, jest Camposanto Monumentale. Jest to zabytkowy cmentarz z przepięknymi pomnikami i średniowiecznymi freskami, który znajduje się na światowej liście UNESCO. Dodatkowo warto zauważyć, że sama Piza stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania całej Toskanii, ponieważ jest bardzo dobrze skomunikowana z całym regionem. Skorzystać można zarówno z autobusów, jak i pociągów.

Castellina in Chianti – urokliwe miasteczko wśród zielonych wzgórz

Kolejną propozycją dla miłośników pocztówkowych widoków jest Castelilina in Chianti. To średniowieczne miasteczko położone w iście bajecznej scenerii, bo wśród zielonych, toskańskich wzgórz, w prowincji Siena. Ta część Toskanii najbardziej znana jest z wytwórstwa i dystrybucji doskonałych win. Natomiast samo miasteczko prócz winnic ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i urokliwych uliczek, które warto zobaczyć na żywo. Pierwszym, najważniejszym punktem do odwiedzenia w Castellina in Chianti jest Museo Archeologico Chianti Sienese. Jest to nowoczesne muzeum znajdujące się w wieży w zabytkowej, centralnej części miasta.

Warto też zajrzeć do podziemnej części miasta, czyli Via delle Volte. Jest to specjalna trasa turystyczna w podziemiach, gdzie można podziwiać zabytkową winiarnię, beczki, a także zjeść posiłek w specjalnej restauracji kilkanaście metrów pod ziemią. W Castellina in Chianti ciekawym miejscem jest też Kościół San Salvatore, uznawany za jeden z piękniejszych w całej okolicy. Jest to neoromański kościół, wewnątrz którego znajdują się XV-wieczne freski przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem. Atmosfera w Castellina in Chianti jest zdecydowanie niepowtarzalna – warto zahaczyć o to miasto w trasie po Toskanii!

Toskania – Montefioralle – pocztówkowe krajobrazy winnic

Jak na Toskanię przystało, jest tam wiele małych miasteczek położonych wśród zielonych wzgórz, które urzekają swoim pięknem. Niewątpliwie do tego zacnego grona należy Montefioralle, które niegdyś nosiło nazwę Monteficalle, od „fichi”, czyli fig, które porastały okolicę osady. Najstarsze dokumenty dotyczące Montefioralle pochodzą z samego początku XI wieku. Współcześnie jest to małe, zabytkowe miasteczko, które powstało dookoła ruin zamku. Jest to zdecydowanie doskonały punkt widokowy na okolicę. Wyżynne położenie osady sprawia, że z jej najwyższych punktów można podziwiać przepiękną panoramę Toskanii, z niekończącymi się alejkami winnymi i gajów oliwnych.

W marcu odbywa się tu ciekawe wydarzenie kulturalne Festa di Fritelle, podczas którego celebrowane jest włoskie jedzenie przy akompaniamencie muzyki na żywo. Najważniejszą atrakcją tego miejsca są oczywiście ruiny zamku. Wokół niego zbudowana jest osada, gdzie obecnie znajduje się małe muzeum poświęcone historii miasta, a także Kościół Św. Stefana, również zabytkowa budowla z pięknymi freskami wewnątrz. Idealne miejsce na obejrzenie słynnych winnic z doskonałej perspektywy, a także zaciszny spacer wąskimi uliczkami miasta.

San Gimignano – miasteczko jak z baśni!

Pierwsze spojrzenie na panoramę tej osady przywołuje na myśl krajobraz jak z baśni. Miasto zbudowane jest na wzgórzu, z licznymi wieżami oraz zabytkowymi budynkami z pewnością posłużyło jako inspiracja do napisania wielu powieści! I takie właśnie jest San Gimignano – zlokalizowane w otoczeniu zielonych wzgórz Val d’Elsa, połowie drogi pomiędzy Florencją a Sieną. Miasto to uznawane jest za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych osad na całym świecie. Wszystko dzięki licznym renowacjom i remontom – wciąż zachwyca niebanalnym, monumentalnym wyglądem.

Najbardziej charakterystyczne dla tej toskańskiej osady są czterokątne wieże, które pierwsze rzucają się w oczy w panoramie miasta –  Torre Rognosa i Torre Grossa, które niegdyś pełniły funkcje obronne i obserwacyjne. Pierwsze ślady powstania San Gimignano pojawiły się już w III wieku p.n.e. Natomiast dopiero w X wieku rozpoczął się intensywny rozwój miasta, które podziwiać możemy do dziś. W miasteczku warto obejrzeć np. Piazza della Cisterna, jeden z dwóch placów głównych miasta, gdzie znajduje się największe skupisko punktów usługowych, ale również gdzie toczy się życie towarzyskie lokalnych mieszkańców. Charakterystyczna dla tego placu jest zlokalizowana na środku, murowana studnia (cisterna) z XIII wieku, a także nawierzchnia placu, ułożona z kamieni we wzór „jodełki”. Niemniej jednak największą chlubą miasteczka jest romański kościół kolegiacki Santa Maria Assunta pochodzący z XII wieku. Wciąż są w nim zachowane unikalne malowidła, rzeźby i freski gimignańskie pochodzące z XIV wieku.

Największe atrakcje Toskanii – nie zapomnij ich odwiedzić!

Prócz zwiedzania największych miast Toskanii, warto również zwrócić uwagę na najlepsze atrakcje w całym regionie. Istnieje bowiem szansa, że nie będziemy mieli możliwości znaleźć takich nigdzie indziej! Pierwszą propozycją są naturalne termy w Terme San Filippo lub Terme di Saturnia, w małym miasteczku położonym niespełna 30 km na południe od Pienzy, u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata.  Są to naturalne gorące źródła, gdzie obecnie można zażyć kąpieli wśród przepięknych widoków. Woda jest przejrzyście niebieska i ciepła, należy jednak spodziewać się wielu turystów, którzy również będą chcieli skorzystać z tej naturalnej atrakcji.

Prócz gorących źródeł, na wyróżnienie zasługuje również Ogród Tarota, zlokalizowany w Garavicchio. To znakomite miejsce do zwiedzenia dla całej rodziny. Ogród wypełniają olbrzymie kolorowe rzeźby. Ich autorka, Niki de Saint Phalle zaznacza, że inspiracją do jego stworzenia był barceloński Park Guell Gaudiego. Miejsce zdecydowanie nietuzinkowe!

Ostatnią propozycją, której nie można przegapić, są imprezy lokalne, które często odbywają się w Toskanii, np. Palio w Sienie, Bravio delle Botti, czy Gioco del Cacio al. Fuso. Są to ogromne wydarzenia kulturalne, podczas których zapoznać się można z muzyką, kulturą i doskonałym jedzeniem Toskanii. Dla bardziej aktywnych i lubiących adrenalinę polecany jest również toskański Park Rozrywki Canyon Park znajdujący się niedaleko Bagni di Lucca. Do dyspozycji mamy m.in. spacer po parku linowym, tyrolkę, rafting, a także kąpiel w dzikich jeziorkach i stawach. Fajne miejsce do spędzania wolnego czasu z rodziną po całym dniu zwiedzania zabytków!

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Florencja – atrakcje dla dzieci

Gorące źródła Bagni di San Filippo

Następny

Dodaj komentarz