Skierowane w stronę morza Arcidosso

, , Tagi , , , ,

Arcidosso to jedna z wielu starożytnych miejscowości usytuowanych na malowniczych zboczach toskańskich wzgórz. W przeciwieństwie do wielu Arcidosso jest doskonale zachowane. Położone zaledwie sto kilometrów od słynnej Florencji i trzydzieści pięć kilometrów od Grosseto, stanowi doskonały punkt każdej weekendowej wycieczki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Interesujące zabytki położone na terenie starożytnego miasta

Arcidosso w średniowieczu zostało otoczone imponujących rozmiarów murem. Do naszych czasów z tej wysokiej konstrukcji zachowały się trzy bramy. Dwie spośród nich Porta di Castello i Porta Talassese pamiętają czasy rzymskie i skierowane są w stronę morza.

Porta dell’Orologio została wzniesiona dopiero w 1851 roku, w celu zastąpienia Porta di Mezzo. Do najważniejszych zabytków w mieście należą Chiesa di San Niccolo oraz Pieve di Santa Maria ad Lamulas. Chiesa di San Niccolo to najstarszy budynek sakralny w mieście. Wybudowany w XII wieku posiada nawę oraz kaplicę umieszczoną po jej prawej stronie. Na przestrzeni lat świątynia przeszła dwie renowacje, dzięki którym udało się odnowić w jej wnętrzu dwa ołtarze oraz kropielnicę.

Pieve di Santa Maria ad Lamulas to świątynia, wokół której powstało wiele legend. Według podań zbudowana na wsi otaczającej Arcidosso swoją nazwę zawdzięcza mitycznemu wydarzeniu, podczas którego jedna ze ścian pochyliła się na cześć Madonny i zostawiła odcisk na kolanie.

Na naszą uwagę zasługuje również Rocca Aldobrandesca wzniesiona w najwyższej części miasta. Obecnie stanowi centrum wydarzeń kulturalnych, zjazdów i wystaw. Szukający wytchnienia i odpoczynku powinni skierować się w stronę Fonte del Poggiolo czyli wspaniałej marmurowej fontanny, która kształtem nawiązuje do neogotyckiej świątyni.

Na chwilę zadumy zasługuje Torre di David. Ten kamienny pomnik został zbudowany w pobliżu Monte Labbro dla Davida Lazzarettiego znanego wszystkim jako ,,Il Profeta’’.

Hotele w Arcidosso

Ze względu na położenie na zboczach wzniesienia, większość obiektów oferujących nocleg wraz z wyżywieniem to prywatne wille i klimatyczne pensjonaty. Znalezienie kilkugwiazdkowych hoteli w okolicy stanowi nie lada wyczyn.

Pośród przybyłych turystów popularnością cieszy się posiadający duży otwarty basen Agriturismo Molino del Ponte. W każdym apartamencie znajduje się w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i kuchenką, a także kominek, salon z wygodną sofą oraz telewizor i pralka. Przybyli goście w zależności od pory roku mogą pływać w basenie, jeździć na nartach, a także na rowerze.

Równie atrakcyjnym ośrodkiem jest Podere San Ferdinando. Jego największymi atutami bez wątpienia są dwa duże i słoneczne tarasy, a także prywatny basen. Goście mogą korzystać ze wszystkich udogodnień znajdujących się pensjonacie, w tym bezpłatnego parkingu i serwowanych każdego dnia posiłków. Każde z pomieszczeń zostało urządzone z największą starannością o szczegóły. Dla projektantów najważniejsze było połączenie funkcjonalności i toskańskiego designu.

Najlepsze restauracje w okolicy

Każdy, kto przybędzie do Arcidosso musi spróbować choć jednego z dań serwowanych w Osteria Novevento. Obecnie jest to jedna z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy. Dlaczego? Obiekt ten charakteryzuje dbałości o każdy szczegół. Białe obrusy zdobiące stół oraz nastrojowa muzyka sprzyjają romantycznym kolacjom. Każdego gościa u progu wita dotknięty zębem czasu właściciel, który z uśmiechem na ustach poleca pieczone krewetki z oliwą z oliwek, a także grillowane ryby z sokiem z cytryny.

W jaki sposób dojechać do Arcidosso?

Ze względu na położenie, dotarcie do Arcidosso nie powinno stanowić najmniejszego kłopotu. Podróżując po kraju samochodem warto kierować się z Florencji do Sieny drogą Roccordo Autostradale Firenze-Siena, a następnie SS223, przejeżdżając przez Bagnaia, Casale di Pari oraz Borgo Santa Rita. Podróż pociągiem do Arcidosso trwa około pięciu godzin i kosztuje około stu euro. Wybierając połączenie autobusowe należy liczyć się z kilkoma przesiadkami.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Panzano in Chianti, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Sorano i średniowieczna twierdza Orsini

Następny

Dodaj komentarz