Sorano i średniowieczna twierdza Orsini

, , Tagi , , , ,

Położone w południowej części Toskanii Sorano jest częścią grupy starożytnych miasteczek, w której skład wchodzi również Sovana i Populonia. Przybyłych turystów zdumiewa fakt, iż większość spośród nich nie zmieniła się od czasów rzymskich.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co robić w Sorano?

Chcąc zwiedzić wszystkie atrakcje Sorano, wizytę należy podzielić na dwie części. W skład pierwszej powinna wejść położona na wzgórzu twierdza Orsini, natomiast w drugiej wioska, która ją otacza. Kamienna twierdza Orsini została wzniesiona w XIV wieku. Odrestaurowana w roku 1552 przez Niccolo Orsini, stanowi dzisiaj centrum kulturalne miasteczka.

Na uwagę zwiedzających zasługuje drewniane wejście do fortecy znajdujące się w centralnej wieży. Przed przekroczeniem progu twierdzy warto unieść głowę i spojrzeć na pięknie obrobiony łuk wejściowy, na którego zwieńczeniu widnieją emblematy panów Aldobrandeschich i Orsinich.

Tuż po przekroczeniu mostu zwodzonego oczom przybyłych ukaże się plac otoczony murami i okrągłą wieżą. Po opuszczeniu twierdzy Orsini spragnieni widoku pięknych budowli powinni przejść przez Porta di Sopra. Tuż za nią mieści się zbudowana w XIV wieku katedra. Przebudowywana w kolejnych stuleciach nabrała nieco barokowego i neoklasycystycznego wyglądu. Nieopodal świątyni mieści się Palazzo Comunale, który w przeszłości był rezydencją Orsinich.

W jaki sposób dotrzeć do Sorano?

Do Sorano można dotrzeć na kilka sposobów. Turyści korzystający z tanich lotów często decydują się na wynajem samochodu lub transfer z lotniska we Florencji. Aby dotrzeć na miejsce wystarczy kierować się na południe od miasta drogą E35, mijając po drodze malownicze toskańskie wioski. Wybierając pociąg i przesiadkę w Albinie, należy przygotować się na prawie ośmiogodzinną podróż z kilkoma przesiadkami. Schemat podróży: REG (Piombino Marittima), IC (Napoli Centrale), BUS (Civitavecchia), 41P (Manciano Mps), 11P (Pitigliano Autostazione), 57P (Acquapendente).

Najlepszy, a jednocześnie dopasowany do potrzeb nocleg w Sorano

W Sornao stworzono miejsce, w którym można nie tylko poczuć się jak w domu, ale i poznać miejscowe zwyczaje i kulturę. Trzygwiazdkowy Hotel Della Fortezza został wykończony z największą dbałością o szczegóły. Stylem nawiązuje do najlepszych toskańskich tradycji. Sufity wykończone drewnianymi belkami nie tylko ocieplają wnętrze, ale i pozwalają obcować z historią, gdyż większość z nich pochodzi ze zrujnowanej niegdyś kamienicy.

Kamienne kominki i obite grubym materiałem fotele wypoczynkowe łączą w sobie funkcjonalność i oryginalny wygląd. Umieszczone we wnętrzu meble w większości pochodzą z XIX wieku i nawiązują do stylu rustykalnego. Ręcznie malowane kafle znajdujące się w łazienkach i ciepłe kafle na podłogach apartamentów zdumiewają kunsztem wykonania.

Aby dostać się do obiektu należy przekroczyć zwodzony most nad fosą, znajdujący się na końcu niewielkiego wewnętrznego dziedzińca. Każdego dnia w obiekcie serwowane są śniadania w stylu kontynentalnym w formie wygodnego bufetu. Oprócz tego hotel posiada prywatny parking, a także jest przyjazny zwierzętom domowym.

Turyści lubiący kąpiele w basenie powinni wybrać Residence Terme Di Sorano. Obiekt położony jest w regionie Alta Maremma. Ze względu na swoje wyjątkowe usytuowanie pośród wzgórz, w hotelu panuje cisza i spokój.

Każdy z wynajmowanych pokoi posiada własny balkon lub patio. Na miejscu właściciele stworzyli strefę SPA Wellness, w której znajduje się odkryty basen termalny z wodą o temp. trzydziestu siedmiu stopni Celsjusza. Basen podzielono na dwie części, tak aby zarówno dorośli, jak i dzieci mogli z niego korzystać. Dużą atrakcją są dwa wodospady położne na końcach zbiornika. W Residence Terme Di Sorano podobnie jak we wcześniejszym na sufitach znajdują się drewniane belki, a także wyłożone terakotą podłogi. Co więcej, każdy z dostępnych w ofercie apartamentów dysponuje w pełni wyposażonym aneksem kuchennym oraz telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych. Hotel położony jest zaledwie pięć kilometrów od Sorano i dwadzieścia od jeziora Bolsena.

Gdzie zjeść i napić się jednego ze znakomitych lokalnych win pozyskiwanych z naturalnych surowców?

Choć Sorano za dnia wygląda jak opustoszałe miasto, wieczorem zaczyna tętnic życiem. Wszystkie działające kawiarnie i restauracje w przeciągu niespełna godziny zapełniają się gośćmi z całej Europy. Restaurant Fidalma przyjazna jest zarówno wegetarianom oraz weganom. Dla obiektu położego w sercu zabytkowej części Sorano jest ważna obsługa gości.

Niektórzy porównują Sorano do filmowego Silent Hill. Uliczki i wysokie kamienice, można rozróżnić jedynie dzięki odmiennym doniczkom kwiatami rosnącymi tuż obok balustrady. W przeciwieństwie do dużych aglomeracji ziemskich, w Sorano wystarczy niewielka ilość gotówki. Mieszkańcy, o ile któregoś dostrzeżemy zawsze służą pomocą i radą. Wędrując po mieście wieczorem można porównać je do Amsterdamu, który mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Najlepsze hotele we Florencji

Poprzedni

Skierowane w stronę morza Arcidosso

TOP 10 najbardziej luksusowych hoteli w Toskanii

Następny

Dodaj komentarz